Jihomoravská Altamira4 min čtení

Jihomoravská Altamira4 min čtení

Již podruhé nám bylo umožněno vstoupit na toto místo… Poprvé před třemi týdny, o tom jsem se zde již zmiňoval, ale tehdy jsme tu krásu nepostřehli. Dnes jsme se zdánlivě nevzhledným charakterem této prostory ošálit nenechali! Ale o tom až později…

Po dvou týdnech dovolené, z nichž ten první jsem s rodinou strávil v Beskydech v povodí řeky Olše, kde nám pršelo v podstatě každý den a o týden později zde pršelo až moc (19.7. řeka Olše v Českém Těšíně a Dětmarovicích dosáhla 1. stupně povodňové aktivity, horský potok Ropičanka v obci Řeka byl na 1. SPA od 18.7. do 20.7.), jsem po rekognoskaci situace v Moravském krasu musel zhodnotit, že se jde do jeskyně! Sonda v Macoše totiž ukazovala rekordně nízkou hodnotu hladiny Punkvy… od května 2009, kdy sem byla sonda umístěna, nejnižší! Dalo se předpokládat, že na naší lokalitě – přítok Sloupského potoka do Bludiště M. Šlechty (viz článek ze 7. července) – budeme moci dodělat před třemi týdny započatou práci… tedy sondu ALA stáhnout o kus níž, do “našeho” jezerního dómu. Co když zaprší a my se sem třeba dalších deset let nebudeme moci podívat?! Tož jdeme na to!

Taháme kabel. Dole bude párty… (foto Ivana Černá)
Ve vstupní sníženině do jezerního dómu bylo před třemi týdny vody po kolena… Od samotného jezera však sníženinu oddělovala hrázka převyšující hladinu asi o půl metru. Dnes je tady sucho. Na obrázku ostatky pravděpodobně zbloudilého pstruha, který zde uvízl v pasti… (foto Ivana Černá)

V dómu za přítokovou stěnou Sloupského potoka do Bludiště M. Šlechty voda za ty tři týdny očividně poklesla. Dle zaměření to dělalo téměř celé 3/4 metru. Musím přiznat, že takový progres mě docela překvapil… Ale je fakt, že Sloupský potok v těchto místech, kde jeho podzemní tok “naráží” na výraznou sedimentární “bariéru” výšky minimálně 15 m, má náladu docela kolísavou. To je dáno právě tím, že voda se nad “bariérou” snadno vzdouvá – funguje to jako malá přehrada. Zkrátka, básník by řekl, že zdejší hladina je velice citlivá na každý vody vzdech…

Chránička se sondou zanořena asi metr pod hladinu. (foto Ivana Černá)

Hlavní ale je, že celá akce dobře dopadla a nám se podařilo sondu přemístit z původního stanoviště, které bylo už minimálně měsíc “na suchu”, o kus dál do jezerního dómu.

Mapka z mého příspěvku ze 7. července. Zde je navíc červenou šipkou vyznačeno místo nového umístění naší sondy – oproti modrému kolečku s velkou jedenáctkou – tedy asi o 20 m vedle a přibližně o 2 m hlouběji.

Po pěti hodinách ve vlhku a chladu jeskyně nám toto na první pohled nehezké místo přece jen učarovalo… A jaké bylo naše překvapení na konec, když jsme ve vstupní části prostory (v těsném sousedství nebohého pstruha) pod nízkým stropem objevili celou galerii! Ne, nenalezli jsme další Altamiru, žádné výtvarné počiny našich předků… Ale uznejte sami z následujících obrázků… Nejsou zkamenělí živočichové devonského moře (stáří přibližně 420 až 360 miliónů let) taky nádherní?!

Račte vstoupit do galerie… (foto Ivana Černá)
Skřítci? (foto Ivana Černá)
Hmm… (foto Ivana Černá)
Tučňák? (foto Ivana Černá)
A co je tohle se raději ani neodvažuji hádat… (foto Ivana Černá)
Aha… Párty v plném proudu… (foto Ivana Černá)

Pozn.: Ne, nemusíte se bát, že by se snad jednalo o falzifikáty vytvořené mou rukou… Viz obrázek níže…

Mé výtvarné schopnosti stačí pouze na tuto primitivní značku – odměrný bod výšky 362.55 m n.m. (foto Ivana Černá)

 

Sdílet

Napsat komentář