Kvalita ovzduší na mobilních telefonech3 min čtení

Kvalita ovzduší na mobilních telefonech3 min čtení

Zajímá vás kvalita ovzduší a rádi byste ji sledovali i na mobilním telefonu? V tomto příspěvku si představíme naši novou aplikaci pro mobilní telefony, kde v ní kvalitu ovzduší najdeme a co všechno tato aplikace umí.

V květnu tohoto roku vydal ČHMÚ vlastní aplikace pro mobilní telefony s operačním systémem Android. Hned na úvod zdůrazněme, že již ve velmi blízké době (předpokládáme kolem konce letních prázdnin) se objeví totožné aplikace i pro operační systém iOS pro majitele telefonů Apple.

V množném čísle mluvím, protože byly aplikace vydány dvě – ČHMÚ a ČHMÚ Plus. První jmenovaná nabízí základní funkce jako předpověď počasí, radarové snímky či výstrahy. Aplikace ČHMÚ je pro ty, které zajímá více podrobností o aktuálním počasí (stavy řek, UV index, odhady spadlých srážek) a právě kvalitě ovzduší. Obě aplikace jsou vám k dispozici zdarma a zcela bez reklam.

Instalace

Prvním krokem (pokud jste tak již neučinili) je nainstalovat si výše zmíněné aplikace. Jak již bylo řečeno, v současné době jsou k dispozici pouze pro operační systém Android. Přejděte proto do obchodu s aplikacemi Google Play a v políčku hledání zadejte ČHMÚ. Alternativně přejděte přímo na stránku našich aplikací:

ČHMÚ
ČHMÚ plus

Dané aplikace si nainstalujte do telefonu a spusťte aplikaci ČHMÚ plus.

Kvalita ovzduší

Základní ovládání aplikací je velmi intuitivní. Vlevo nahoře je ikonka menu (tři vodorovné čárky), zcela vpravo pak ikonka informace (“i”), která vám ukáže a popíše, co vidíte na aktuálně zobrazené obrazovce. Nás v tomto příspěvku zajímá kvalita ovzduší, proto klikneme na ikonu menu vlevo nahoře a vybereme položku Kvalita ovzduší.

 

Menu aplikace ČHMÚ Plus

Položka Kvalita ovzduší aplikace nabízí hned několik záložek – první je Index kvality ovzduší. Jedná se o číslo založené na koncentraci základních znečišťujících látek (viz např. zde v dolní části stránky). Následující záložky pak představují data o konkrétních znečišťujících látkách. Jedná se o nejaktuálnější dostupná operativní (neverifikovaná) data z automatických stanic imisního monitoringu (aktualizace v hodinovém intervalu), která jsou doplněna informacemi z plošného modelu. Vidíme tedy celou Českou republiku zbarvenou podle aktuálního stavu.

Index kvality ovzduší na jednotlivých stanicích automatického imisního monitoringu.

Záložky s jednotlivými znečišťujícími látkami

V záložce Index kvality ovzduší je dále možné kliknout na tečku symbolizující konkrétní stanici, čímž se otevře infobox s jejím názvem a po kliknutí na černou šipku i přesná data a historie dat z vybrané stanice za posledních 24 hodin. Ve výběrovém menu nahoře pak můžeme rychle přejít na jinou stanici (seřazené podle abecedy).

Další možností je kliknout na ikonku “překlápějícího se telefonu”, která na šířku zobrazí graf z dané stanice za posledních 24 hodin.

 

Aplikace ČHMÚ plus tedy umožňuje sledovat aktuální stav ovzduší v celé České republice a to ve formě optimalizované pro mobilní telefony.

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet

Napsat komentář