Při pravidelných kontrolách jsou v současné době na řadě hydrologických stanic provedena rekordně nízká měření průtoků. Dnes bych ale chtěl ukázat situaci na některých tocích východního okraje Českomoravské vrchoviny, které ČHMÚ pravidelně nepozoruje. Řada z těchto toků je totiž úplně vyschlá, přestože některé z nich jsou poměrně významné a plocha jejich povodí přesahuje i 100 km2. Jedná se například o Bílý potok ve Veverské Bitýšce nebo Libochovku v Dolních Loučkách. Takový stav je velmi výjimečný, protože se zdaleka nejedná jen o malé potůčky, které v posledních letech vysychají pravidelně. Úplné vyschnutí některých významnějších vodotečí nepamatují ani místní obyvatelé.
Na tuto situaci pochopitelně reagují i vodoprávní úřady a na řadě míst je vyhlášen zákaz odběru vody z povrchových zdrojů. Víkendové ochlazení a mírné deště přinesly zatím spíše jen naději než reálnou změnu k lepšímu. Všechny fotografie byly pořízeny 21. 8. 2018.
Úplné vyschnutí toku má samozřejmě fatální dopad na jeho ekosystém. Například o dopadech na populaci našich raků si můžete přečíst zajímavý článek zde. Shodou okolností jsme téhož dne, kdy byly pořízeny fotografie úplně suchých koryt na Kuřimsku a Tišnovsku, pozorovali raky říční u hydrologických stanic v Rožné na Nedvědičce a v Domaníně na Bystřici. Tam jsou sice také velmi nízké vodní stavy, ještě to ale není tak kritické, že by akutně hrozilo úplné vyschnutí těchto toků.
Podobná situace panuje bohužel v řadě dalších oblastí nejen v působnosti naší pobočky, ale v celé České republice. Na další fotografie se můžete podívat například na stránkách Povodí Moravy.
Nejnovější od autora
- Jiné12.1.2024Bruslení na přírodním ledě
- Hydrologie10.1.2024Vánoční obleva 2023
- Hydrologie23.5.2023Zvýšené průtoky v povodí Veličky a Radějovky 17. 5. 2023
- Hydrologie22.10.2021Setkání měřičů 2021