Setkání měřičů 20212 min čtení

Setkání měřičů 20212 min čtení

 

Společné měření
Společné měření

19. – 21. 10. 20212 se po roční vynucené COVIDové pauze uskutečnila tradiční akce s názvem “Setkání měřičů”. Jak název napovídá, jedná se o setkání hydrologů ze všech poboček ČHMÚ, se zaměřením na hydrometrii. Setkání slouží zejména  k výměně zkušeností a poznatků mezi pobočkami, ale jeho součástí je i společné měření průtoku, při kterém se testují různé přístroje, ale zároveň je i školením a zkouškou pro techniky, aby byl zajištěn požadovaný standard a kvalita měření na všech pobočkách ČHMÚ.

 

Terénní kancelář
Terénní kancelář

Hlavní srovnávací měření probíhalo metodou bodového pole, za použití hydrometrické vrtule (měření rychlosti počtem otáček) a přístrojů Flowtracker od firmy Sontek (měření rychlosti ultrazvukem) a MFpro od firmy OTT HydoMet (měření rychlosti elektromagnetickou indukcí).

Měření průtoku metodou rychlostního pole
Měření průtoku metodou rychlostního pole

Dále byly testovány doplňkové metody měření, konkrétně bezkontaktní měření povrchových rychlostí  radarem RP-30 a přístroj TQ-tracer pro měření integrační (chemickou) metodou. Oba tyto přístroje jsou od firmy Sommer.

 

Měření TQ-tracerem
Měření TQ-tracerem

 

Tentokrát se akce uskutečnila na území pobočky České Budějovice, přesněji ve stanici Kazdovna na řece Lužnici. Příští rok přebírá pořadatelskou štafetu naše brněnská pobočka, a setkání se odehraje pravděpodobně v Moravském krasu.

Oběd během měření
Oběd během měření
Sdílet

Napsat komentář