Klimatické modely do budoucna počítají, že k největším změnám bude docházet v zimních měsících. Posledních několik let to vesměs potvrzují a letošní zima tomu nebyla výjimkou. Modely předpokládají, že v zimě bude nastávat největší oteplení, ale zároveň přibude srážek. Ty ale budou většinou ve formě deště a množství sněhové pokrývky bude ubývat. Hlavně v nižších polohách bude sníh čím dál vzácnější a to hlavně díky vyšším teplotám.
V tomto kontextu to letošní zima ve velké míře potvrdila. Sezóna se zařadila k těm nejteplejším v historii měření. Srážkově byla na většině území bohatší a to 132 % dlouhodobého průměru 1961-2000. Ale jak lze vidět na mapě množství spadlého sněhu, tak toho bylo jen 93 % dlouhodobého průměru. Tedy dá se říci, že šlo o značný nepoměr. Také v prostorovém rozložení jsou velké rozdíly. V nejnižších místech republiky spadlo jen 45 % sněhové pokrývky, které bychom očekávali. Situace se začala měnit až ve výškách nad 400 m, kde sněhu bylo naopak více a samozřejmě letos spadlo nejvíce sněhu na horách a to až o 25 % nad dlouhodobým průměrem. V tom lze hledat aspoň pozitivum letošní zimy.
V posledních letech se ukazuje, že zima je značně důležitá pro rozvoj sucha v jarních a později letních měsících. Mapa rozdílu srážek za zimu se shoduje i s místy, kde se stále vyskytuje sucho.
Analýzy jsou zpracovány na základě operativních dat a nejsou proto oficiálním výstupem ČHMU, ale slouží jako základní náhled na zimní podmínky.
Klimatolog na pobočce Brno.
Nejnovější od autora
- Meteorologie & klimatologie27.9.2024Léto 2024 patřilo k rekordně teplým
- Meteorologie & klimatologie26.6.2024Někde bylo jaro suché, jinde vlhké, ale rekordně teplé
- Meteorologie & klimatologie27.3.2024Srážkově výrazně nadprůměrná zima přinesla jen málo sněhu
- Meteorologie & klimatologie22.1.2024Rok 2023 – nezvyklá kombinace, rekordně teplý, ale zároveň deštivý