21. ledna – poslední úplné zatmění Měsíce v tomto desetiletí4 min čtení

21. ledna – poslední úplné zatmění Měsíce v tomto desetiletí4 min čtení

V pondělí, 21. ledna 2019, v časných ranních hodinách bude možné pozorovat poslední úplné zatmění Měsíce v tomto desetiletí. Na další si budeme muset počkat celých 6 let, až do roku 2025. Pojďme se podívat na podrobnosti, tipy na pozorování a i několik zajímavostí o tomto jevu.

Toto poslední úplné zatmění desetiletí bude trvat přesně hodinu a dvě minuty. Pokud chcete zatmění vidět a nechce se Vám čekat do roku 2025 na další, budete si ale muset přivstat. Do zemského stínu se Měsíc začne ponořovat ve 4:34 ráno. Úplné zatmění bude trvat od 5:41 do 6:43.

Obrázek níže ukazuje, odkud na Zemi bude zatmění pozorovatelní:

Zatmění bude pozorovatelné z celé Severní a Jižní Ameriky, Evropy a Afriky. Mimo území pozorovatelnosti leží například Austrálie či jihovýchodní Asie. Ne všude ale bude zatmění úplné. Zdroj: Wikimedia Commons

Na rozdíl od zatmění Slunce je možné zatmění Měsíce pozorovat bez jakýchkoliv ochranných prostředků zraku – Měsíc sám nezáří a pouze odráží světlo Slunce, je bezpečné jej sledovat běžně a při zatmění samozřejmě také, protože je ještě méně jasný. Podstatu zatmění Měsíce asi většina zná – Země se dostává do polohy mezi Měsíc a Slunce a vrhá tedy na Měsíc svůj stín.

Infografika: ČHMÚ Brno
Zmizí Měsíc zcela z oblohy?
Nikoliv. Ozařují jej paprsky Slunce rozptýlené v zemské atmosféře. Díky lomu světla v atmosféře proniká při zatmění k Měsíci červená část spektra slunečního světla. Měsíc proto vidět bude, bude však mít naoranžovělou či načervenalou barvu. Aktuální znečištění atmosféry a poloha zemského stínu pak udávají jas Měsíce.
Kdy bude možné pozorovat další zatmění Měsíce?
Příští zatmění Měsíce, tentokrát však již nikoliv úplné, ale pouze částečné, bude možné pozorovat v noci z 16. na 17. července 2019.
Jaká je přibližně vzdálenost Měsíce od Země?
Měsíc je od Země vzdálen přibližně 400 tisíc kilometrů, tedy přibližně 10x dále, než jaký je obvod Země. Stín, který Země vrhá má délku přibližně 1,5 milionu kilometru.
Jak dlouho může trvat zatmění Měsíce?
Maximální délka zatmění Měsíce je 106 minut, tedy 1 hodinu a 46 minut. Ve srovnání se zatměním Slunce je to výrazně více, délka úplného zatmění Slunce je pouze maximálně několik minut. Na rekordně dlouhé zatmění Měsíce si počkáme do 19. srpna 4753, to bude trvat 1 h 46 min a 35 s.

Předchozí úplné zatmění Měsíce v ČR:

  • 27. července 2018

Další úplná zatmění Měsíce v ČR:

  • 7. září 2025
  • 31. prosince 2028
  • 26. června 2029
  • 20. prosince 2029

Tipy:

  • Brno
    Brněnská hvězdárna – Hvězdárna a planetárium Brno bude otevřena od 4.30 do 7.30 hodin. Připraveny budou dalekohledy i pracovníci. Vstup zdarma. Za příznivého počasí můžete sledovat přímý přenos zatmění na www.hvezdarna.cz nebo na Facebooku @hvezdarna.brno
    Kraví hora 522/2, 616 00 Brno-střed, 4:30-7:30
  • Praha
    Štefánikova hvězdárna – Štefánikova hvězdárna bude otevřena všem zájemcům o pozorování úplného zatmění Měsíce. Průvodci Vám s pozorováním pomohou a podají odborný výklad. Samozřejmě jen za příznivého počasí!
    Strahovská 205, 118 00 Praha 1, 4:00-8:00
  • Plzeň
    Hvězdárna Plzeň – Veřejné pozorování úplného zatmění Měsíce
    Vyhlídka Švábiny, 312 00 Plzeň 4, 4:30-8:00
  • Uherský Brod
    Hvězdárna a planetárium Uherský Brod – Pozorování úplného zatmění Měsíce
    Prakšická 2222, 688 01 Uherský Brod, 4:00-8:00
  • Teplice
    Hvězdárna a planetárium Teplice – Zatmění Měsíce – mimořádné pozorování
    Koperníkova 3062, 415 01 Teplice, 4:00-8:00

 

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet

Napsat komentář