Warming stripes – vizualizace roční průměrné teploty vzduchu na vybraných stanicích v období 1961-2019

Warming stripes – vizualizace roční průměrné teploty vzduchu na vybraných stanicích v období 1961-2019

Tzv. “warming stripes” (česky pruhy oteplování) představují velmi jednoduchou a názornou vizualizaci ročních průměrných teplot, které jsou zobrazeny jako barevné pruhy, kde tmavá modrá reprezentuje nejnižší teploty a tmavá červená teploty nejvyšší. V našem případě je tato vizualizace proložena i čárovým grafem a teplotní škálou pro uvedení barev do kvantitativního kontextu.

 

Autor
Mgr. Jáchym Brzezina – vedoucí oddělení kvality ovzduší
Recenzenti
Ing. Adéla Svejkovská – meteoroložka, ČHMÚ Brno
Klíčová slova
teplota, klima, warming stripes, ČR

Zdroj dat
Publikováno

24. 2. 2021

Kategorie

Meteorologie a klimatologie

Text infografiky

Níže uvedená vizualizace je známá jako tzv. „warming stripes“, tedy pruhy oteplování. Velmi jednoduchou a přehlednou formou ukazuje průměrnou roční teplotu barevně, od nejsytější modré (nejnižší teplota) až po nejsytější červenou (nejvyšší teplota). Pro uvedení barev do kontextu, byla vizualizace proložena čárovým grafem včetně teplotní škály nalevo.

Data z 6 stanic, z nichž 3 se nachází v nížinách, jedna v nadmořské výšce kolem 750 m a dvě v nadmořských výškách nad 1000 m n. m., ukazují, že ačkoliv se meziročně průměrné teploty liší, pokud je určitý rok nadprůměrný, je nadprůměrný na většině či celém území ČR a naopak.

Stejně tak jsou dobře patrné výrazně vyšší průměrné roční teploty v posledním desetiletí.

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet