Počasí na Marsu*

Počasí na Marsu*

Meteorologické podmínky na sousední planetě, Marsu, jsou relativně výrazně odlišné od těch, na které jsme zvyklí na Zemi. Úplná absence srážek, řádově nižší atmosférický tlak, teploty hluboko pod bodem mrazu a všudypřítomné krátery – tak to vypadá na “oranžové” planetě.

 

 

Autor
Mgr. Jáchym Brzezina – vedoucí oddělení kvality ovzduší, ČHMÚ Brno
Klíčová slova
Mars, vesmír, zajímavost

Publikováno

20. 2. 2021

Kategorie

Jiné

Text infografiky

Mars oběhne kolem Slunce, od kterého je v průměru vzdálen 227 milionů kilometrů, jednou za 687 pozemských dní. Jaké panuje na této „oranžové“ planetě počasí?

Atmosféra Marsu obsahuje primárně oxid uhličitý (CO2) a je velmi tenká. Atmosférický tlak se zde pohybuje jen na hladině 1-2 % hodnoty tlaku na Zemi.

Vzhledem k výrazně menšímu skleníkovému efektu jsou zde teploty nižší než na Zemi. Dlouhodobá průměrná teplota je přibližně -60 °C. V zimním období ale mohou teploty na pólech klesat až k ‑140 °C či naopak v létě poblíž rovníku stoupat až k +20 °C.

V atmosféře je sice řádově méně vody ve srovnání se Zemí, přesto je v ní dostatek vodní páry, aby se zde tvořily jemné obláčky. Srážky se zde však nevyskytují.

Vzhledem ke sklonu osy Marsu přibližně 25° se zde rovněž střídají roční období a existují důkazy o přítomnosti klimatických cyklů.

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet