2020 – teplotně silně nadnormální rok v ČR – mapa

2020 – teplotně silně nadnormální rok v ČR – mapa

Rok 2020 se zapsal jako teplotně silně nadnormální rok. V této infografice najdete i mapu České republiky, která ukazuje rozdíly mezi jednotlivými regiony ČR. Jak je patrné, ve srovnání s dlouhodobým průměrem, bylo teplo především v okolí hlavního města, naopak nejmenší odchylka byla pozorována v jihozápadním cípu země.

 

Klíčová slova
teplota, ČR, klima,
Zdroj dat
Publikováno

27. 1. 2021

Kategorie

Meteorologie a klimatologie

Text infografiky

Rok 2020 se sice mohl zdát chladným, avšak to je dáno pouze posledními roky, které byly extrémně nadprůměrné a skutečnost je přesně opačná. V dlouhodobém průměru se jedná o rok výrazně nadprůměrný, s teplotou o 1,7 °C vyšší, než činí průměr 1961-2020.

Jak ukazuje mapa, v relativním pohledu bylo tepleji v Čechách, s výjimkou nejjižnější části Čech, kde bylo naopak ve srovnání s dlouhodobým průměrem odchylka nejmenší.

Mapa však také ukazuje, že nadprůměrné byly teploty opravdu v celé republice. Tabulka níže pak ukazuje ještě nejvyšší a nejnižší odchylky na úrovni okresů a krajů.

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet