2020 – srážkově nadnormální rok v ČR – mapa

2020 – srážkově nadnormální rok v ČR – mapa

Rok 2020 byl co se srážkového úhrnu velmi zajímavý. Zajímavý především rozdíly mezi jednotlivými regiony, ale i měsíci. Zatímco v některých částech republiky napršelo v ročním součtu až o 15 % méně, než je pro danou oblast typické, v jiných částech země to bylo až o téměř 40 % více, než je běžné.

 

Klíčová slova
srážky, ČR, klima,
Zdroj dat
Publikováno

27. 1. 2021

Kategorie

Meteorologie a klimatologie

Text infografiky

Rok 2020 lze charakterizovat jako rok s nebývale velkým prostorovým rozdílem v úhrnu srážek.

Zatímco v některých okresech napršelo až o téměř 40 % více srážek, než je typické, jinde to bylo naopak téměř o 15 % méně, než je průměr 1961–2000.

Z mapy je patrné, že nejdeštivěji bylo na Vysočině a na SV republiky, naopak nejsušší byl rok 2020 v oblasti SZ Čech.

Rok 2020 tedy jasně ukázal na zajímavý fakt, a to, že teplotně výrazně nadnormální rok nemusí být suchým a naopak. Například v Brně byl rok 2020 8. nejvlhčí od roku 1803, ale zároveň 5. nejteplejší.

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet