2020 – rekordní sezóna hurikánů v Atlantiku

2020 – rekordní sezóna hurikánů v Atlantiku

V Atlantickém oceánu v roce 2020 bylo opravdu “živo”. Byla zaznamenána rekordní sezóna hurikánů s výrazně nadprůměrným počtem hurikánů, a to i těch silných.

 

Klíčová slova
hurikány, svět, extrémy

Zdroj dat
Publikováno

26. 1. 2021

Kategorie

Meteorologie a klimatologie

Text infografiky

Hlavní text

Sezóna hurikánů v Atlantiku byla v roce 2020 rekordní. Bylo zaznamenáno celkem 30 pojmenovaných bouří (nejvyšší počet v historii, překonán původní nejvyšší počet 28 z roku 2005), 13 hurikánů (druhý nejvyšší počet v historii) a 6 silných hurikánů (druhý nejvyšší počet v historii). Celkově se tedy jednalo o nejaktivnější sezónu v Atlantiku za dobu sledování.

Co do škod zůstává „nejdražší“ sezóna 2017, rok 2020 je v tomto ohledu pátý nejdražší.

Nejsilnějším hurikánem roku 2020 byla Iota, spadající do kategorie 5, která zasáhla zejména území Střední Ameriky, Venezuelu, Kolumbii a Mexiko mezi 13. a 18. 11. V minutovém maximu dosahovaly rychlosti větru během hurikánu 260 km/h. Hurikán si také vyžádal nejméně 60 obětí.

12 bouří se dostalo na pevninské území USA (předchozí rekord byl 9 z roku 1916). Celkem 10 bouří se vytvořilo v září 2020, což představuje nový nejvyšší pozorovaný počet pro jeden měsíc.

Jedná se v pořadí o již pátou nadprůměrnou hurikánovou sezónu v řadě. Během průměrné sezóny se vyskytne 12 pojmenovaných bouří a 6 hurikánů, z nichž 3 jsou silné.

Doporovodný text

Z pohledu samotného jevu se jedná o totéž – tropickou cyklónu. Ty se však v různých částech světa označují odlišně.

Tropické cyklony v Atlantiku se nejčastěji označují jako hurikány, ty v jihovýchodní Asii jako tajfuny, v Indickém oceánu se jim pak často říká cyklóny.

Tropická cyklona je obrovský vír (průměr v řádu stovek km) bouřkových a dešťových oblaků, který vzniká nad tropickými oblastmi oceánů. Ve středu plně vyvinuté tropické cyklony se nachází tzv. oko (o průměru nejčastěji 30-60 km), ve kterém panuje často jasné počasí s téměř bezvětřím.

Rychlosti větru dosahují v nárazech až kolem 400 km/h, což činí tento útvar tlakové níže extrémně nebezpečným a ničivým.

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet