2020 – nejteplejší rok v historii v Evropě i na světě

2020 – nejteplejší rok v historii v Evropě i na světě

Globální průměrná teplota vzduchu byla v roce 2020 nejvyšší v historii měření (spolu s rokem 2016), v Evropě pak absolutně nejvyšší v novodobé historii měření. Infografika také ukazuje dílčí rozdíly v jednotlivých oblastech světa, kde je jasně patrné, že nejvyšší pozitivní odchylka od dlouhodobého průměru byla pozorována v arktické oblasti a v nejsevernější části Sibiře.

 

Klíčová slova
teplota, svět, klima

Zdroj dat
Publikováno

20. 1. 2021

Kategorie

Meteorologie a klimatologie

Text infografiky

Hlavní text

Rok 2020 se podle evropské agentury COPERNICUS zapsal do historie jako rok s dosud nejvyšší průměrnou globální teplotou v historii měření, spolu s rokem 2016. Globální průměrná teplota byla o 0,6 °C vyšší, než je průměr 1981-2010.

Tento rekord je o to významnější, že se v roce 2020 vyskytl jev La Niña, který ochlazuje vody Tichého oceánu a většinou mírně snižuje globální průměrnou teplotu. Navíc se Slunce v roce 2019 a 2020 nacházelo v tzv. solárním minimu, fázi 11letého slunečního cyklu, kdy je sluneční záření nejslabší.

V případě Evropy pak byl rok 2020 tím zatím absolutně nejteplejším, s odchylkou +1,6 °C od průměru 1981-2010 a o 0,4 °C teplejší než rok 2019.

Ve srovnání s dlouhodobým průměrem bylo v roce 2020 nejtepleji v oblastech kolem Arktidy a severní části Sibiře. Naopak podprůměrnou teplotu v roce 2020 zaznamenali v severozápadní Kanadě, severní Indii či nejvýchodnější části Jižní Ameriky.

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet