Počet tropických dnů v Brně se od konce osmdesátých let zdvojnásobil2 min čtení

Počet tropických dnů v Brně se od konce osmdesátých let zdvojnásobil2 min čtení

Tropických dnů, tedy dnů, kdy maximální teplota během dne překoná hranici 30 stupňů Celsia,  v Brně i v celém Jihomoravském kraji neustále přibývá. V letech 1961-1990 bylo na nejteplejších stanicích v Jihomoravském kraji, ve Strážnici a v Brně-Žabovřeskách, průměrně jen kolem 10 tropických dnů za rok, v letech 1991-2020 stoupl počet těchto dnů na 20-25. V letošním roce bylo tropických dnů na těchto nejteplejších stanicích 33 ve Strážnici a 32 v Brně-Žabovřeskách.

Letos jsme na stanicích v Jihomoravském kraji zaznamenali průměrně 25 tropických dnů. Nejvíce těchto horkých dnů, celkem 33,  zaznamenala stanice ve Strážnici, nejméně (14) stanice Tišnov, Hájek položená ve vyšších nadmořských výškách. Zatím nejvíce tropických dnů v Brně (45) bylo pozorováno v roce 2018. To znamená, že téměř polovina dnů v letní sezóně od června do srpna byla tropických.

První letošní tropické dny byly zaznamenány až ve druhé polovině června, konkrétně 19. června. Posledním dnem, kdy alespoň na některých stanicích v kraji byla překročena hranice 30 stupňů Celsia, bylo 12. září. Pro srovnání: v posledních pěti letech nastoupily tropické dny většinou na přelomu května a června a skončily na přelomu srpna a září.

Pokud je horkých dnů více za sebou, označujeme tato období jako vlny veder. Ty jsou velmi náročné pro lidský organismus, proto patří mezi významná hydrometeorologická ohrožení. Letos byly v Jihomoravském kraji celkem tři vlny veder: od 19. června do 22. června, od 8. července do 19. července a dále od 13. srpna do 25. srpna.

Zajímavý je rozdíl v počtu dnů na dvou Brněnských stanicích – na stanici Brno-Žabovřesky bylo tropických dnů 32, na letišti Brno-Tuřany „jen“ 23 tropických dnů. Důvodem tohoto rozdílu je tepelný ostrov města, kdy městská stanice v Brně-Žabovřeskách se mnohem více přehřívá než stanice Brno-Tuřany na okraji Brna. Ještě výrazněji se tepelný ostrov města projevuje v nočních hodinách, kdy v rozpáleném městě klesá teplota znatelně méně než ve volné krajině. V Brně-Žabovřeskách jsme letos zaznamenali 6 tropických nocí, kdy minimální noční teploty neklesly pod 20 stupňů Celsia, v Brně-Tuřanech jen 3 tropické noci.

Sdílet

Napsat komentář