Vývoj hnědouhelných lomů v čase z vesmíru1 min čtení

Vývoj hnědouhelných lomů v čase z vesmíru1 min čtení

Kvalita družicových snímků je čím dál vyšší. Zároveň jsou již tyto snímky k dispozici po několik desetiletí a umožňují provádět zajímavá srovnání vývoje konkrétních lokalit. V tomto příspěvku se podíváme na to, jak se měnily velké hnědouhelné lomy – konkrétně kontroverzní polský lom Turów a rozsáhlý český povrchový lom Bílina mezi Teplicemi a Mostem.

Pro účely analýzy byly použity družicové snímky z několika družic (podle jejich dostupnosti v dané době a kvalitě snímání). Konkrétně se jedná o družice Landsat 4-5, Landsat 7, Landsat 8-9 a Sentinel-2. Vybrány byly snímky z bezoblačných dní v četnosti přibližně jeden za rok.

První časová animace ukazuje rozšiřování hnědouhelného lomu Turów v jihozápadním cípu Polsku u českých hranic ve 40letém období 1982 až 2022. Všimněte si také měřítka, které poukazuje na velikost tohoto lomu.

Nyní se vraťme do České republiky, konkrétně do hnědouhelného povrchového lomu Bílina, ležícím mezi městy Teplice a Most. Animace ukazuje jeho rozšiřování v období od roku 1986 do roku 2022.

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet

Napsat komentář