Množství sněhu na počátku ledna 20232 min čtení

Množství sněhu na počátku ledna 20232 min čtení

Během prosince 2022 to vypadalo, že letos si sněhu a i nízkých teplot dostatečně užijeme, ale původní nadšení začalo upadat s vánoční oblevou, která se o několik týdnů protáhla. Vysoké teploty dokonale zlikvidovaly sněhovou pokrývku i v nejvyšších partiích České republiky.

V nižších polohách reprezentovaných zde stanicí Brno-Tuřany a Doksany sice napadlo v půlce prosince celkem obvyklé množství sněhové pokrývky, ale poté již byly srážky dešťové. Momentálně v lokalitě Brno-Tuřany chybí do dlouhodobého průměru napadnout 5 cm nového sněhu a v Doksanech 8 cm. Na horách je situace výrazně horší. V Churáňově chybí 75 cm nového sněhu a na Lysé hoře dokonce 90 cm. Na obou stanicích napadla jen zhruba polovina obvyklého množství sněhu (obrázek 1).

Nejvyšší výška sněhové pokrývky na obou horských stanicích byla dosažena 17. 12. 2023. V Churáňově to bylo 33 cm a to činilo o 6 cm více než dlouhodobý průměr pro tento den. O sedm dnů později (24. 12. 2022) zde ale už nebyl žádný sníh. Na Lysé hoře bylo letošní zimní maximum zatím 74 cm, což bylo o 25,5 cm více než dlouhodobý průměr (obrázek 2). Zde sníh roztál později, a to  4. 1. 2023. Přitom by nyní mělo na Lysé hoře ležet v průměru 75 cm sněhu.

Obrázek 1. Kumulace množství nového sněhu (cm) na čtyřech vybraných stanicích a jejich porovnání s dlouhodobým průměrem 1961-2019 a i s minulou sezónou.
Obrázek 2. Výška sněhové pokrývky (cm) za aktuální zimu a porovnání s dlouhodobým průměrem

Klimatolog na pobočce Brno.

Sdílet

Napsat komentář