Množství sněhu v první polovině prosince 20211 min čtení

Množství sněhu v první polovině prosince 20211 min čtení

V minulých dnech jsme zažili několik epizod, kdy nám i vydatně sněžilo. Proto je to dobré porovnat s dlouhodobými hodnotami, jestli šlo o významné srážky, anebo nic neobvyklého.

Při pohledu na graf je vidět, že letošní sezóna se sněžením začala později než je obvyklé a to je markantní hlavně na horských stanicích reprezentovaných zde Churáňovem a Lysou horou. Zde většinou se sníh začíná objevovat už od začátku listopadu. Dokonce i při porovnání s minulým rokem, je letošní zima s pomalejším nástupem.

Množství sněhu co napadlo v porovnání s dlouhodobým průměrem, se dost liší v závislosti na místě. Obecně lze říci, že v nižších polohách napadlo více sněhu než je obvyklé pro tuto dobu, naopak na horách je ho méně. Například v Brně bylo v posledních dnech více vydatnějších epizod, napadlo celkově 13 cm nového sněhu, což je více než dvojnásobek oproti obvyklým hodnotám. Na horách jsme naopak většinou jen na polovině. Na Churáňově nyní chybí 35 cm a na Lysé hoře 45 cm nového sněhu.

Kumulace množství nového sněhu (cm) na čtyřech vybraných stanicích a jejich porovnání s dlouhodobým průměrem 1961-2019 a i s minulou sezónou.

Klimatolog na pobočce Brno.

Sdílet

Napsat komentář