Satelitní snímky – koncentrace NO2 v Evropě po propadu při vypuknutí pandemie opět na běžných hodnotách1 min čtení

Satelitní snímky – koncentrace NO2 v Evropě po propadu při vypuknutí pandemie opět na běžných hodnotách1 min čtení

Již více než rok se celá Evropa potýká s pandemií koronaviru a šířením nákazy viru SARS-CoV-2, způsobujícím onemocnění COVID-19. Za dva dny tomu bude rok, co jsme zde na blogu prezentovali data z evropské družice Sentinel-5P ukazující pokles koncentrací NO2 v Evropě. Jak jsme na tom nyní?

Evropská agentura Copernicus nyní zveřejnila srovnání koncentrací NO2 nad Evropou v březnu 2019, 2020 a 2021. Připomeňme, že hlavním zdrojem NO2 jsou zejména spalovací procesy, konkrétně pak zejména doprava a průmysl. Přesný poměr vlivu jednotlivých zdrojů se i v rámci Evropy může výrazně lišit v závislosti na intenzitě dopravy, průmyslu a jeho charakteru a další řadě faktorů.

Jak je vidět z mapy, vysoké koncentrace NO2 v rámci Evropy jsou pozorovány v největších velkoměstech, ale také v oblastech průmyslově zatížených, zejména např. oblast Beneluxu.

Co ale tato mapa ukazuje je, že koncentrace NO2 se od loňského roku opět vrátily do normálního stavu, stavu “preCovidového”.

Pokles emisí NO2 byl v roce 2020 dán primárně poklesem dopravy a poklesem průmyslu. Obojí ale bylo vynuceno vládními opatřeními a nevycházelo z vlastní vůle občanů, proto se dalo očekávat, že se po rozvolnění opatření vše vrátí do původního stavu – jak jsme predikovali v tomto článku.

Vliv nouzového stavu na kvalitu ovzduší hodnotil i náš nedávný článek zaměřený na data ze stanic v České republice.

Zdroj mapy: Copernicus

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet

Napsat komentář