Etna z družice2 min čtení

Etna z družice2 min čtení

V těchto dnech je sicilská sopka Etna opět velmi aktivní. Družicové snímky jednoho z výbuchů 12. března letošního roku jsou nejen zajímavé, ale také ukazují na několik dalších skutečností.

Etna je nejvyšší činnou sopkou v Evropě s nadmořskou výškou 3323 m. n. m. (tento údaj je ale proměnlivý, protože se následkem sopečných erupcí může výška vrcholu výrazně měnit). Jedná se o jednu z nejaktivnějších sopek na světě a zároveň sopku s nejdelším doloženým záznamem o erupcích. Soptit lávu údajně začala před přibližně půl milionem let.

V posledních letech, díky družicovým snímkům, můžeme na tuto sopku a následky erupcí nahlížet z nové perspektivy. Níže uvedená videa jsou krásnou ukázkou jedné takové erupce tak, jak ji bylo možné pozorovat z výšky. To, co na videu vypadá jako vypuštění drobného obláčku, je samozřejmě ve skutečnosti výrazně dramatičtější jev.

Kromě zajímavého družicového snímku ale toto video ukazuje na další dvě důležité skutečnosti:

  • existuje řada přírodních zdrojů znečišťování ovzduší – i v hypoteticky úplné absenci lidí na Zemi, by ovzduší na naší planetě nebylo zcela čisté. Při velké erupci může být do ovzduší vychrleno obrovské množství znečišťujících látek a výbuch ovlivněno i globální počasí.
  • znečišťující látky se ovzduším mohou šířit na obrovské vzdálenosti – zhoršená kvalita ovzduší na určitém místě neznamená, že toto znečištění vzniklo v blízkém okolí, zdroj mohl být stovky kilometrů daleko. Toto se samozřejmě netýká pouze sopečných výbuchů.

Na druhém videu, které představuje výřez z prvního, je patrná i oranžová láva.

 

 

Zdroj: zoom.earth

 

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet

Napsat komentář