Ke konci ledna 2021 jsme vás informovali o množství sněhu, který doposud napadl na čtyřech vybraných stanicích (nížinné vs. horské a západ vs. východ), jež mohou sloužit jako dobrá ukázka, jak si na tom letošní zima stojí. Od konce ledna opět u nás sněžilo, takže si dovolujeme aktualizovat naše grafy.
Situace se nijak výrazně nezměnila v porovnání s dlouhodobým průměrem. Výjimkou jsou Doksany, kde jsem si dovolil minule tvrdit, že sněžení se zde stává pomalu zázrakem a asi jsem tím zde sněžení přivolal, což je samozřejmě dobře. Hlavně v období 6 až 8. února tu napadlo najednou 21 cm sněhu, což stačilo k překročení obvyklých hodnot. Na ostatních místech je naopak sněhu stále méně, i když na Lysé hoře lze konstatovat, že se jedná o dlouhodobě průměrné hodnoty. Pokud se podíváme i do středních poloh, tak v Novém městě na Moravě bylo ke konci ledna kumulovaná hodnota nového sněhu na 80 % dlouhodobého průměru (graf zde neuvádíme, data jsou aktualizována na této stanici až po konci měsíce).
Klimatolog na pobočce Brno.
Nejnovější od autora
Meteorologie & klimatologie22.9.2023Léto 2023 patřilo zase k dalším teplotně nadprůměrným
Meteorologie & klimatologie3.7.2023Meteorologicky průměrné jaro s většími prostorovými rozdíly ve srážkových úhrnech
Meteorologie & klimatologie23.3.2023Zima 2022/23: V republice spadlo jen 65 % obvyklého množství sněhu
Meteorologie & klimatologie21.2.2023Množství sněhu k druhé polovině února 2023
Tu Lysou horu jste nějak strouhli. Vzhledem k tomu, že stanice je úplně na vršku, tak bych čekal 1324 mnm. Nebo se měří někde jinde?
Hezký den, ověřoval jsem u kolegy, jednalo se o starší údaj, aktuální by měl být 1322, v textu jsme opravili. Děkujeme za upozornění.