Co je to koncentrační růžice a jak ji interpretovat?1 min čtení

Co je to koncentrační růžice a jak ji interpretovat?1 min čtení

Při hodnocení kvality ovzduší se používá jak klasická statistika a grafy, tak některé specializované typy vizualizací. Jednou z nejpoužívanějších je tzv. koncentrační růžice. 

Naše nová infografika Vám vysvětli, co je to koncentrační růžice a tedy i to, jak tento typ grafu interpretovat.

V zásadě se jedná o graf vyjadřující tři parametry – směr a rychlost větru a koncentraci konkrétní látky. Koncentrační růžice reprezentuje vztah mezi těmito třemi veličinami a velmi snadno a rychle umožňuje vyhodnotit například to, při jakém směru a rychlosti větru jsou koncentrace vysoké či naopak nízké.

Velmi užitečný je tento typ grafu například při odhadování možného zdroje znečištění.

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet

Napsat komentář