Infografiky 2020 – Možný nový rekord pro maximální teplotu vzduchu1 min čtení

Infografiky 2020 – Možný nový rekord pro maximální teplotu vzduchu1 min čtení

Prostřednictvím série infografik Vám v následujících dnech budeme představovat, co se událo v roce 2020 v oborech meteorologie a klimatologie, hydrologie a kvality ovzduší, a to jak v českých luzích a hájích, tak v globálním pojetí.

1. Infografiky 2020 – Nejteplejší rok v historii měření v Evropě
2. Infografiky 2020 – Teplotně silně nadnormální rok v České republice
3. Infografiky 2020 – Srážkově nadnormální rok v České republice
4. Infografiky 2020 – Rekordní sezóna hurikánů v Atlantiku
5. Infografiky 2020 – Mimořádně čisté ovzduší
6. Infografiky 2020 – Pokles emisí CO2, ale nárůst koncentrací
7. Infografiky 2020 – Možný nový rekord pro maximální teplotu vzduchu
8. Infografiky 2020 – Teplotně silně nadnormální rok v České republice – mapa
9. Infografiky 2020 – Srážkově nadnormální rok v České republice – mapa

V roce 2020 bylo na některých místech opravdu teplo. Jedno z nejteplejších, a možná to vůbec úplně nejteplejší, míst na Zemi je americké Údolí smrti (Death Valley). V roce 2020 zde byla naměřena teplota 54,4 °C. Čím je toto číslo zajímavé? Jedná se stále o předběžnou hodnotu a její věrohodnost bude dále posuzována. Pokud by ale bylo toto číslo potvrzeno (a s nějvětší pravděpodobností bude), byla by to vůbec nejvyšší kdy věrohodně naměřená teplota na Zemi. Současný rekord je sice ještě vyšší (56,7 °C) a to rovněž v Údolí smrti v roce 1913. Tento rekord je však řadou odborníků zpochybňován a nelze zcela potvrdit jeho správnost. Infografika pak ukazuje i absolutní maxima a minima na jednotlivých kontinentech tak, jak je v současnosti uvádí Světová meteorologická organizace (WMO).

 

 

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet

Napsat komentář