Infografiky 2020 – Pokles emisí CO2, ale nárůst koncentrací1 min čtení

Infografiky 2020 – Pokles emisí CO2, ale nárůst koncentrací1 min čtení

Prostřednictvím série infografik Vám v následujících dnech budeme představovat, co se událo v roce 2020 v oborech meteorologie a klimatologie, hydrologie a kvality ovzduší, a to jak v českých luzích a hájích, tak v globálním pojetí.

1. Infografiky 2020 – Nejteplejší rok v historii měření v Evropě
2. Infografiky 2020 – Teplotně silně nadnormální rok v České republice
3. Infografiky 2020 – Srážkově nadnormální rok v České republice
4. Infografiky 2020 – Rekordní sezóna hurikánů v Atlantiku
5. Infografiky 2020 – Mimořádně čisté ovzduší
6. Infografiky 2020 – Pokles emisí CO2, ale nárůst koncentrací
7. Infografiky 2020 – Možný nový rekord pro maximální teplotu vzduchu
8. Infografiky 2020 – Teplotně silně nadnormální rok v České republice – mapa
9. Infografiky 2020 – Srážkově nadnormální rok v České republice – mapa

V této infografice se podíváme na vývoj globálních koncentrací skleníkového plynu CO2. Rok 2020 byl i v tomto směru zajímavý. Pozitivním faktem je, že došlo k tak významnému meziročnímu poklesu emisí, jaký v novodobé historii nebyl nikdy zaznamenán. Příčina je jasná – opatření a omezení spojená se zabráněním šíření koronaviru. Znovu se ale ukázalo, že neplatí přímá úměra mezi emisemi a imisemi – tedy že koncentrace naměřené na stanicích nemusí být přímo úměrné emisím. Globální koncentrace CO2 totiž i v roce 2020 nadále stoupaly a dosáhly svého novodobého maxima.

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet

Napsat komentář