Kvalita ovzduší byla v České republice v roce 2020 na řadě míst nejlepší v historii měření1 min čtení

Kvalita ovzduší byla v České republice v roce 2020 na řadě míst nejlepší v historii měření1 min čtení

Již náš předchozí příspěvek o kvalitě ovzduší v krajích Jihomoravském, Zlínském a Vysočina naznačil, že byl rok 2020 po stránce kvality ovzduší výjimečný. K dispozici je nyní i hodnocení pro celou republiku, které vychází velmi obdobně, jako hodnocení zmíněných krajů.

Dnes vydal Český hydrometeorologický ústav předběžnou souhrnnou zprávu o kvalitě ovzduší v roce 2020. Ta dokazuje, že byly koncentrace řady znečišťujících látek na řadě míst na svých historických minimech.

Příčin dobré kvality ovzduší bylo více, pravděpodobně nejvíce se podepsaly velmi příznivé meteorologické podmínky (rozptylové podmínky, teplota vzduchu, množství srážek), dále pak také dlouhodobé snižování emisí a zejména u oxidů dusíku měla vliv i omezení v souvislosti s epidemií koronaviru.

Nejdůležitější závěry zprávy ukazuje přiložená infografika, celou zprávu pak najdete na oficiálních stránkách ČHMÚ zde.

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet

Napsat komentář