Nová mapa kvality ovzduší2 min čtení

Nová mapa kvality ovzduší2 min čtení

Připravili jsme pro Vás novou interaktivní mapu kvality ovzduší. Mapa zobrazuje aktuální koncentrace znečišťujících látek na automatických stanicích imisního monitoringu v rámci Státní sítě imisního monitoringu ve správě Českého hydrometeorologického ústavu. Mapa je plně responzivní, takže si ji můžete zobrazit i na mobilních telefonech.

V mapě máte možnost přepínání mezi jednotlivými znečišťujícími látkami (suspendovanými částicemi PM10 a PM2,5, přízemním ozonem (O3), oxidem siřičitým (SO2), oxidem dusičitým (NO2) či oxidem uhelnatým (CO)). Zároveň je pro některé látky k dispozici několik časových agregací (hodinová data, 24h data). Mapové podklady jsou k dispozici jako silniční a jako terénní mapa.

V mapě je také možnost přepínání mezi zobrazením tzv. absolutního gradientu či kategorické barvy. U absolutního gradientu je automaticky stanici s aktuálně nejvyšší koncentrací přiřazena tmavě červená barva, stanici s nejnižší hodnotou bílá barva a vytvoří se takto gradient. Výhodou tohoto zobrazení je možnost na první pohled srovnat hodnoty na jednotlivých stanicích. Tmavě červená barva však nemusí znamenat vysokou hodnotu, znamená pouze vysokou hodnotu v kontextu aktuálních hodnot. Stejně tak bílá barva nemusí znamenat nízkou hodnotu, ale znamená pouze nejnižší aktuálně měřenou hodnotu. U kategorického zbarvení se stanice zbarví podle toho, do jakého intervalu koncentrace spadá. Tímto způsobem lze lépe hodnotit absolutní hodnoty, ale není možné srovnat hodnoty na dvou stanicích, pokud spadají obě svými koncentracemi do stejného intervalu koncentrace.

Do budoucna plánujeme mapu rozšířit o interaktivní tabulku hodnot či grafy koncentrací z posledních 24 h.

Mapa je plně funkční i na mobilních telefonech.

Mapu najdete v menu Kvalita ovzduší na tomto blogu nahoře nebo můžete použít přímo odkaz níže:

https://www.ovzdusi.cz/mapa

Doufáme, že se Vám bude s mapou dobře pracovat a uvítáme vaše podněty.

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet

Napsat komentář