Aktuální stav po devíti měsících tohoto roku a ohlédnutím za uplynulým létem3 min čtení

Aktuální stav po devíti měsících tohoto roku a ohlédnutím za uplynulým létem3 min čtení

Často se teď hromadí dotazy novinářů na letošní podle nich chladné léto. Bohužel díky výjimečně teplým létům v minulých letech je velice zkreslená představa o tom letošním.

Musíme si uvědomit, že letní sezóna se ze všech nejvíce otepluje a hlavně po roce 1985 nabrala prakticky skokové změny. Například podle teplotní řady Brna od roku 1803 bylo poslední teplotní podprůměrné léto v roce 1987 a od té doby počítáme jen průměrné či hlavně nadprůměrné roky ve srovnání s normálem 1961-1990. Zde je také další zakopaný pes a to v tom, s jakým obdobím léto srovnáváte. Pokud vezmeme novější používané období 1981-2010, tak průměrná letní teplota byla letos „jen“ o 0,6°C vyšší. Ale když vezmeme o trochu starší období, ale delší 1961-2000, tak letošní léto bylo teplejší už o 1,4°C. To je výrazný skok. No a pokud bychom to srovnali s klasickým normálem 1961-1990, tak by letošní léto bylo ještě výrazně teplejší. Ale i tak lze konstatovat, že léto bylo teplotně nadprůměrné a čím více srovnáváme s minulostí, tak o to více. Největší odchylka od dlouhodobého průměru byla v létě na severozápadě republiky a ve středních Čechách. Naopak mírnější léto bylo v jižní polovině republiky.

Letní měsíce jsou srážkově nejbohatší a letošní léto to zásadně potvrdilo. Napršelo o 34 % více srážek než v období 1961-2000. Největší rozdíly byly v kraji Vysočina a Pardubice. Naopak na severozápadě republiky spadlo většinou obvyklé množství srážek. Díky tomu také zde přetrvávalo sucho po většinu prázdnin, oproti tomu co jsme pozorovali ve zbytku republiky. Je zde vidět tedy krásně prostorové rozdíly i na tak malém území, jako je Česká republika. Nejvíce nadprůměrné srážky byly v nadmořských výškách 601-800 m.n.m.

I když letošní rok není určitě teplotně tak extrémní jako minulé, tak i přesto je od začátku roku průměrná teplota například na stanici Kuchařovice o 1,5°C vyšší než průměr let 1961-2000. Pro vývoj rostlin je důležitá suma teplot nad 5°C a ta je zde o 6,5 % vyšší, což znamená předstih o 18 dnů. Zatím letošní rok atakuje první desítku těch nejteplejších.

U kumulativní sumy srážek je vidět výrazný deficit během března až dubna a naopak razantní změna v polovině června, kdy díky deštivému počasí došlo k výraznému navýšení (viz. Obr. Kroměříž). To neplatí pro všechny stanice v republice. Například na stanici Doksany jsme stále pod dlouhodobým průměrem.

Klimatolog na pobočce Brno.

Sdílet

Napsat komentář