Červen 2020 v krajích Jihomoravský a Vysočina3 min čtení

Červen 2020 v krajích Jihomoravský a Vysočina3 min čtení

Teplotně byl červen 2020 v Jihomoravském kraji i v Kraji Vysočina normální. Množství srážek bylo v obou krajích hodnoceno jako mimořádně nadnormální.

 

Měsíční průměr teploty vzduchu pro Jihomoravský kraj byl 17,5 °C, což představuje odchylku +0,3 °C od normálu a měsíc je hodnocen jako teplotně normální.

Nejvyšší průměrná měsíční teplota vzduchu 18,7 °C byla naměřena na stanici Brno-Žabovřesky. Další v pořadí byly shodně stanice Brno-Tuřany a stanice Lednice (okr. Břeclav) s hodnotou 18,6 °C. Následovala stanice Dyjákovice (okr. Znojmo) s hodnotou 18,5 °C.

Nejnižší měsíční průměrná teplota vzduchu 17 °C byla zaznamenána na stanici Tišnov (okr. Brno-venkov). Před ní je stanice Nemochovice (okr. Vyškov) s hodnotou 17,2 °C a stanice Kuchařovice s hodnotou 17,6 °C (okr. Znojmo).

Nejvyšší maximální teplota vzduchu 31,8 °C byla zaznamenána 28. června na stanici Brno-Žabovřesky. Tato stanice zaznamenala stejně jako stanice Ždánice, Troubsko, Kobylí a Dyjákovice celkem dva tropické dny. Celkem tři tropické dny zaznamenaly stanice: Lednice, Brod nad Dyjí a Strážnice. Jeden tropický den zaznamenaly stanice Kuchařovice a Ivanovice na Hané.

Nejnižší minimální teplota vzduchu 5 °C byla zaznamenána 2. června na stanici Nemochovice.

Měsíční úhrn srážek pro Jihomoravský kraj byl 142,5 mm, což představuje 196,8 % normálu a měsíc je hodnocen jako srážkově mimořádně nadnormální.

Nejvyšší měsíční srážkové úhrny byly tyto: stanice Nemochovice s hodnotou 245,4 mm, Pohořelice (okr. Brno-venkov) s hodnotou 227,8 mm (okr. Brno-venkov) a Olešnice s hodnotou 219,8 mm (okr. Blansko).

Nejnižší měsíční srážkový úhrn 76,5 mm byl zaznamenán na stanici Zastávka (okr. Brno-venkov), před ní jsou stanice Kobylí (okr. Břeclav) s hodnotou 87 mm a stanice Troubsko (okr. Brno-venkov) s hodnotou 87,2 mm.

Nejvyšší denní úhrn srážek 58 mm byl zaznamenán 26. června na stanici Pohořelice (okr. Brno-venkov).

————————————————————————————————————————–

Měsíční průměr teploty vzduchu pro kraj Vysočina byl 15,9 °C, což představuje odchylku +0,5 °C od normálu a měsíc je hodnocen jako teplotně normální.

Nejvyšší průměrná měsíční teplota vzduchu 16,9 °C byla naměřena shodně na stanici Dukovany (okr. Třebíč) a Moravské Budějovice (okr. Třebíč). Další v pořadí byla stanice Havlíčkův Brod s hodnotou 16,8 °C. Následně se shodnou hodnotou 16,6 °C se umístily stanice Velké Meziříčí a Libice nad Doubravou (okr. Havlíčkův Brod).

Nejnižší průměrná měsíční teplota 15,1 °C byla zaznamenána na stanici Nový Rychnov (okr. Pelhřimov). Před ní jsou stanice Černovice (okr. Pelhřimov) s hodnotou 15,5 °C a stanice Přibyslav (okr. Havlíčkův Brod) s hodnotou 15,6 °C.

Nejvyšší maximální teplota vzduchu 30,6 °C byla zaznamenána 13. června na stanici Libice nad Doubravou. Tato stanice zaznamenala shodně jako stanice Havlíčkův Brod celkem dva tropické dny. Jeden tropický den byl zaznamenán také na stanici Velké Meziříčí. Na ostatních stanicích tropické dny zaznamenány nebyly.

Nejnižší minimální teplota vzduchu 3,4 °C byla zaznamenána dne 2. června na stanici Jihlava.

Měsíční úhrn srážek pro kraj Vysočina byl 186,3 mm, což představuje 246,7 % normálu a měsíc je hodnocen jako srážkově mimořádně nadnormální.

Nejvyšší měsíční srážkový úhrn 260,5 mm byl naměřen na stanici Krucemburk (okr. Havlíčkův Brod). Následuje stanice Křižánky (okr. Žďár nad Sázavou) s hodnotou 259,1 mm a stanice Stěměchy (okr. Třebíč) s hodnotou 255,2 mm.

Nejnižší měsíční srážkový úhrn 116,7 mm byl zaznamenán na stanici Velká Bíteš (okr. Žďár nad Sázavou), před ní je stanice Světlá nad Sázavou (okr. Havlíčkův Brod) s hodnotou 121,2 mm a stanice Ledeč nad Sázavou s hodnotou 139,8 mm (okr. Havlíčkův Brod).

Nejvyšší denní úhrn srážek 71,5 mm byl zaznamenán 6. června na stanici Polná (okr. Jihlava).

Sdílet

1 komentář u “Červen 2020 v krajích Jihomoravský a Vysočina

Napsat komentář