Duben 2020 v krajích Jihomoravský a Vysočina3 min čtení

Duben 2020 v krajích Jihomoravský a Vysočina3 min čtení

Teplotně byl duben 2020 v Jihomoravském kraji normální a srážkově podnormální. V Kraji Vysočina byly teploty v tomto měsíci nadnormální a srážky normální.

Měsíční průměr teploty vzduchu pro Jihomoravský kraj byl 10,2 °C, což představuje odchylku + 0,9 °C od normálu a měsíc je hodnocen jako teplotně normální.

Nejvyšší průměrná měsíční teplota vzduchu 11,8 °C byla naměřena na stanici Dyjákovice (okr. Znojmo). Další v pořadí byly stanice Brno s hodnotou 11,6 °C a stanice Kuchařovice (okr. Znojmo) s hodnotou 11,2 °C.

Nejnižší měsíční průměrná teplota vzduchu 9,7 °C byla zaznamenána na stanici Nemochovice (okr. Vyškov). Před ní je stanice Troubsko (okr. Brno-venkov) s hodnotou 9,9 °C a stanice Strážnice s hodnotou 10 °C (okr. Hodonín).

Nejvyšší maximální teplota vzduchu 24,9 °C byla zaznamenána 17. dubna shodně na stanici Dyjákovice (okr. Znojmo) a na stanici Kobylí (okr. Břeclav).

Nejnižší minimální teplota vzduchu -8,8 °C byla zaznamenána 1. dubna shodně na stanicích Strážnice (okr. Hodonín) a Brod nad Dyjí (okr. Břeclav).

Měsíční úhrn srážek pro Jihomoravský kraj byl 13,6 mm, což představuje 39,9 % normálu a měsíc je hodnocen jako srážkově podnormální.

Nejvyšší měsíční srážkové úhrny byly tyto: stanice Šatov 21,5 mm (okr. Znojmo), Kuchařovice 20,7 mm (okr. Znojmo) a Troubsko 20,3 mm (okr. Brno-venkov).

Nejnižší měsíční srážkový úhrn 3,6 mm byl zaznamenán na stanici Podivice (okr. Vyškov), před ní jsou stanice Ivanovice na Hané (okr. Vyškov) s hodnotou 4 mm a stanice Olešnice s hodnotou 5,6 mm (okr. Blansko).

Nejvyšší denní úhrn srážek 15,5 mm byl zaznamenán 13. dubna na stanici Nemochovice (okr. Vyškov).

————————————————————————————————————————–

Měsíční průměr teploty vzduchu pro kraj Vysočina byl 8,9 °C, což představuje odchylku +1,5 °C od normálu a měsíc je hodnocen jako teplotně nadnormální.

Nejvyšší průměrná měsíční teplota vzduchu 10,6 °C byla naměřena na stanici Dukovany (okr. Třebíč). Další v pořadí byly stanice Sedlec (okr. Třebíč) s hodnotou 10,3 °C a Moravské Budějovice s hodnotou 10,1 °C (okr. Třebíč).

Nejnižší průměrná měsíční teplota 7,9 °C byla zaznamenána na stanici Jihlava. Před ní jsou stanice Vatín (okr. Žďár nad Sázavou) s hodnotou 8,3 °C a stanice Nový Rychnov (okr. Pelhřimov) s hodnotou 8,4 °C.

Nejvyšší maximální teplota vzduchu 23,8 °C byla zaznamenána 28. dubna na stanici Libice nad Doubravou (okr. Havlíčkův Brod).

Nejnižší minimální teplota vzduchu -8,9 °C byla zaznamenána dne 1. dubna na stanici Vatín (okr. Žďár nad Sázavou).

Měsíční úhrn srážek pro kraj Vysočina byl 26,7 mm, což představuje 65,7 % normálu a měsíc je hodnocen jako srážkově normální.

Nejvyšší měsíční srážkový úhrn 37,8 mm byl naměřen na stanici Humpolec (okr. Pelhřimov). Následuje stanice Velké Meziříčí s hodnotou 37,4 mm a stanice Vysoké Studnice s hodnotou 34,2 mm (okr. Jihlava).

Nejnižší měsíční srážkový úhrn 7,6 mm byl zaznamenán na stanici Štěpánov nad Svratkou (okr. Žďár nad Sázavou), před ní je stanice Náměšť nad Oslavou (okr. Třebíč) s hodnotou 15,1 mm a stanice Dukovany s hodnotou 16,9 mm (okr. Třebíč).

Nejvyšší denní úhrn srážek 17,8 mm byl zaznamenán 18. dubna na stanici Vysoké Studnice (okr. Jihlava).

Sdílet

Napsat komentář