Druhy oblaků1 min čtení

Druhy oblaků1 min čtení

V tomto a dalších článcích včetně následného kvízu si přiblížíme jednotlivé typy oblaků. Podle morfologické klasifikace oblaků Světové meteorologické organizace rozlišujeme celkem 10 základních druhů. 

Klasifikace je založená na několika parametrech, jako například tvaru či výšce nad zemí. Jeden stejný oblak nemůže být zařazen do více druhů zároveň, vždy se jedná o jeden konkrétní druh. Kromě druhu oblaku je možné oblak dále specifikovat podle konkrétního tvaru, odrůdy, zvláštností apod.

V následujících článcích na tomto blogu si jednotlivé druhy přiblížíme detailně včetně reálných fotografií. Pro začátek se můžete podívat na následující interaktivní infografiku, která Vám jednotlivé základní druhy názorně přiblíží. Kliknutím na ikony oblaků zobrazíte detail vybraného druhu.

Grafika oblaků: upraveno podle Valentin de Bruyn

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet

Napsat komentář