Leden 2020 v krajích Jihomoravský a Vysočina3 min čtení

Leden 2020 v krajích Jihomoravský a Vysočina3 min čtení

Teplotně byl leden 2020 v Jihomoravském kraji normální, srážkově však podnormální. Kraj Vysočina zaznamenal teplotně nadnormální měsíc, srážkově naopak silně podnormální.

Jihomoravský kraj

Měsíční průměr teploty vzduchu pro Jihomoravský kraj byl 4,6 °C, což představuje odchylku + 4,8 °C od normálu a měsíc je hodnocen jako teplotně mimořádně nadnormální.

Nejvyšší průměrná měsíční teplota vzduchu 6 °C byla naměřena na stanici Dyjákovice (okr. Znojmo). Další v pořadí byly stanice Strážnice (okr. Hodonín) s hodnotou 5,9 °C a stanice Brod nad Dyjí s hodnotou 5,6 °C (okr. Břeclav).

Nejnižší měsíční průměrná teplota vzduchu 3,9 °C byla zaznamenána na stanici Tišnov (okr. Brno-venkov). Před ní je stanice Nemochovice (okr. Vyškov) s hodnotou 4,4 °C a stanice Troubsko s 4,6 °C (okr. Brno-venkov).

Nejvyšší maximální teplota vzduchu 17,1 °C byla zaznamenána 1. února na stanici Dyjákovice.

Nejnižší minimální teplota vzduchu -6,1 °C byla zaznamenána 6. února na stanici Nemochovice (okr. Vyškov).

Měsíční úhrn srážek pro Jihomoravský kraj byl 37 mm, což představuje 132 % normálu a měsíc je hodnocen jako srážkově normální.

Nejvyšší měsíční srážkové úhrny byly tyto: stanice Olešnice 71,4 mm (okr. Blansko), Stvolová (okr. Blansko) 58 mm a Knínice u Boskovic (okr. Blansko) 54,9 mm.

Nejnižší měsíční srážkový úhrn 13,4 mm byl zaznamenán na stanici Lanžhot (okr. Břeclav), před ní jsou stanice Dyjákovice (okr. Znojmo) s hodnotou 15,9 mm a Branišovice s hodnotou 16,4 mm (okr. Brno-venkov).

Nejvyšší denní úhrn srážek 19,2 mm byl zaznamenán 3. února na stanici Stvolová (okr. Blansko).

Vysočina

Měsíční průměr teploty vzduchu pro kraj Vysočina byl 3,1 °C, což představuje odchylku +4,6 °C od normálu a měsíc je hodnocen jako teplotně mimořádně nadnormální.

Nejvyšší průměrná měsíční teplota vzduchu 4,1 °C byla naměřena na stanici Havlíčků Brod. Další v pořadí byly stanice Libice nad Doubravou (okr. Havlíčkův Brod) s hodnotou 4 °C a Dukovany s hodnotou 3,9 °C (okr. Třebíč).

Nejnižší průměrná měsíční teplota 2,6 °C byla zaznamenána na stanici Vatín (okr. Žďár nad Sázavou). Před ní jsou stanice Nový Rychnov (okr. Pelhřimov) a stanice Bystřice nad Pernštejnem (okr. Žďár nad Sázavou) shodně s hodnotou 2,7 °C.

Nejvyšší maximální teplota vzduchu 15,3 °C byla zaznamenána 1. února na stanici Moravské Budějovice (okr. Třebíč).

Nejnižší minimální teplota vzduchu -8,3 °C byla zaznamenána dne 6. února na stanici Libice nad Doubravou (okr. Havlíčkův Brod).

Měsíční úhrn srážek pro kraj Vysočina byl 74,9 mm, což představuje 197,9 % normálu a měsíc je hodnocen jako srážkově silně nadnormální.

Nejvyšší měsíční srážkový úhrn 139,2 mm byl naměřen na stanici Kadov (okr. Žďár nad Sázavou). Následuje stanice Žďár na Sázavou s hodnotou 129,4 mm a Křižánky s hodnotou 126,3 mm (okr. Žďár nad Sázavou).

Nejnižší měsíční srážkový úhrn 23,8 mm byl zaznamenán na stanicích Sedlec (okr. Třebíč) a Dukovany (okr. Třebíč), před nimi je stanice Náměšť nad Oslavou s hodnotou 26,7 mm.

Nejvyšší denní úhrn srážek 26,4 mm byl zaznamenán 2. února na stanici Kadov (okr. Žďár nad Sázavou).

Sdílet

Napsat komentář