V Antarktidě byla poprvé naměřena teplota nad 20 °C, konkrétně to bylo 20,75 °C na ostrově Seymour 9. února 2019.
Rekord byl naměřen jen 3 dny po té, co padl další rekord pro nejvyšší naměřenou teplotu na pevninské Antarktidě (18,3 °C na výzkumné stanici Esperanza). Rekordy zatím nebyly oficiálně potvrzeny Světovou meteorologickou organizací, data však pochází z důvěryhodných zdrojů a jsou v souladu s trendem neustále se zvyšujících teplot v této oblasti. Na druhou stranu ještě existuje možnost, že nebude rekord uznán v důsledku přesného umístění stanice (je umístěna ve výšce 1,5 m nad zemí místo standardních 2 m).
Od předindustriální doby došlo ke zvýšení průměrné tepoty v Antarktidě o téměř 3 °C – jedno z nejvyšších čísel na planetě. Podle brazilských odborníků jsou tyto vysoké teploty ovlivněny změnami v oceánských proudech a jevech El Niňo.
Antarktida jako taková zadržuje 70 % světové sladké vody v podobě sněhu a ledu, pokud by došlo k úplnému roztání zvýšila by se hladina světových oceánů o 50 až 60 m. To však samozřejmě v bezprostřední budoucnosti nehrozí. Očekává se, že do konce století by se hladina mohla zvednout o 30 až 110 cm, v závislosti na tom, jak se bude lidstvu dařit redukovat emise skleníkových plynů a na citlivosti ledovců ke změnám.
Ve východní a střední Antarktidě jsou teploty relativně stabilní, obavy ale panují u západní Antarktidy, kde dochází k odtávání velkých ledovců. Nejvíce je ovlivněna část Antarktidy táhnoucí se směrem k Argentině.
Stanice na které byl naměřen nový teplotní rekord je v provozu 12 let a je primárně využívána k monitoringu permafrostu (permanentně zmrzlé půdy).
Polohu stanice a některá další zajímavá fakta o kontinentu Antakrtida najdete v přiložené infografice.
vedoucí oddělení kvality ovzduší
Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.
Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.
Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.
Nejnovější od autora
Jiné23.6.2022Rok poté: následky tornáda z 24. 6. 2021 – srovnání leteckých a družicových snímků před a po
Meteorologie & klimatologie19.6.2022Množství srážek v květnu 2022 – Jihomoravský kraj, Zlínský kraj a Kraj Vysočina
Meteorologie & klimatologie19.6.2022Teplota vzduchu v květnu 2022 – Jihomoravský kraj, Zlínský kraj a Kraj Vysočina
Hydrologie19.6.2022Hydrologická situace povrchových vod na pobočce Brno – květen 2022
https://wmo.asu.edu/new-antarctic-hi-temp
https://public.wmo.int/en/media/news/new-record-antarctic-continent-reported
Byl bych asi opatrnější, už jednou to tady bylo, když MU BRNO tvrdila, že naměřili rekord.
Nakonec nebyl rekord uznán.
Hezký den,
ano, v článku je zmíněno, že to ještě uznáno není. Měl také upozornit na to, že se toto místo obecně otepluje jako jedno z nejrychleji na planetě.