Nový teplotní rekord pro Antarktidu, poprvé nad +20 °C2 min čtení

Nový teplotní rekord pro Antarktidu, poprvé nad +20 °C2 min čtení

V Antarktidě byla poprvé naměřena teplota nad 20 °C, konkrétně to bylo 20,75 °C na ostrově Seymour 9. února 2019.

Rekord byl naměřen jen 3 dny po té, co padl další rekord pro nejvyšší naměřenou teplotu na pevninské Antarktidě (18,3 °C na výzkumné stanici Esperanza). Rekordy zatím nebyly oficiálně potvrzeny Světovou meteorologickou organizací, data však pochází z důvěryhodných zdrojů a jsou v souladu s trendem neustále se zvyšujících teplot v této oblasti. Na druhou stranu ještě existuje možnost, že nebude rekord uznán v důsledku přesného umístění stanice (je umístěna ve výšce 1,5 m nad zemí místo standardních 2 m).

Od předindustriální doby došlo ke zvýšení průměrné tepoty v Antarktidě o téměř 3 °C – jedno z nejvyšších čísel na planetě. Podle brazilských odborníků jsou tyto vysoké teploty ovlivněny změnami v oceánských proudech a jevech El Niňo.

Antarktida jako taková zadržuje 70 % světové sladké vody v podobě sněhu a ledu, pokud by došlo k úplnému roztání zvýšila by se hladina světových oceánů o 50 až 60 m. To však samozřejmě v bezprostřední budoucnosti nehrozí. Očekává se, že do konce století by se hladina mohla zvednout o 30 až 110 cm, v závislosti na tom, jak se bude lidstvu dařit redukovat emise skleníkových plynů a na citlivosti ledovců ke změnám.

Ve východní a střední Antarktidě jsou teploty relativně stabilní, obavy ale panují u západní Antarktidy, kde dochází k odtávání velkých ledovců. Nejvíce je ovlivněna část Antarktidy táhnoucí se směrem k Argentině.

Stanice na které byl naměřen nový teplotní rekord je v provozu 12 let a je primárně využívána k monitoringu permafrostu (permanentně zmrzlé půdy).

Polohu stanice a některá další zajímavá fakta o kontinentu Antakrtida najdete v přiložené infografice.

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet

2 komentáře u “Nový teplotní rekord pro Antarktidu, poprvé nad +20 °C

Napsat komentář