Teplotní a srážkové extrémy České republiky1 min čtení

Teplotní a srážkové extrémy České republiky1 min čtení

Jaká byla naměřena absolutně maximální či minimální teplota v České republice a kde a kdy to bylo? Kde nejvíce prší a kde naopak nejméně?

Naše nová infografika odpovídá právě na tyto otázky.

Jak vidíme, teplotní rozsah v České republice je potenciálně velmi výrazný, rozdíl mezi absolutní minimální a absolutní maximální teplotou vzduchu kdy naměřenou je více než 80 °C (82,6 °C). Podobně v případě srážek je vidět, že průměrný roční úhrn v místě s nejvyšším průměrem je více než čtyřnásobný ve srovnání s místem s průměrem nejnižším. Klima České republiky je charakteristické právě velkými rozdíly jak v čase, tak v prostoru, což můžeme připsat mj. velmi členitému terénu naší země.

Maximální naměřený měsíční úhrn na Lysé Hoře v červenci 1997 (a právě tento vysoký úhrn na Moravě způsobil rozsáhlé povodně v tom roce) pak představuje přibližně dvojnásobek ročního úhrnu na místě s nejnižším průměrem v ČR. Absolutně maximální denní úhrn o hodnotě 345 mm pak představuje 84 % ročního průměru v Libědicích, místa s nejnižším průměným ročním úhrnem.

 

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet

Napsat komentář