Prosinec 2019 v krajích Jihomoravský a Vysočina3 min čtení

Prosinec 2019 v krajích Jihomoravský a Vysočina3 min čtení

Měsíční průměr teploty vzduchu pro Jihomoravský kraj byl 2,3 °C, což představuje odchylku + 2,9 °C od normálu a měsíc je hodnocen jako teplotně silně nadnormální.

Nejvyšší průměrná měsíční teplota vzduchu 3,2 °C byla naměřena na stanici Strážnice (okr. Hodonín). Další v pořadí byly stanice Kobylí (okr. Břeclav) s hodnotou 2,8 °C a stanice Dyjákovice s hodnotou 2,7 °C (okr. Znojmo).

Nejnižší měsíční průměrná teplota vzduchu 1,7 °C byla zaznamenána na stanici Tišnov (okr. Brno-venkov). Před ní je stanice Kuchařovice (okr. Znojmo) s hodnotou 1,9 °C a stanice Troubsko s 2 °C (okr. Brno-venkov).

Nejvyšší maximální teplota vzduchu 13,8 °C byla zaznamenána 19. prosince na stanici Strážnice.

Nejnižší minimální teplota vzduchu -8,6 °C byla zaznamenána 11. prosince na stanici Nemochovice (okr. Vyškov).

Měsíční úhrn srážek pro Jihomoravský kraj byl 43,6 mm, což představuje 121 % normálu a měsíc je hodnocen jako srážkově normální.

Nejvyšší měsíční srážkové úhrny byly tyto: stanice Bučovice 56,3 mm (okr. Vyškov), Velká nad Veličkou (okr. Hodonín) a Dubňany (okr. Hodonín) shodně 54,2 mm.

Nejnižší měsíční srážkový úhrn 27,3 mm byl zaznamenán na stanici Šošůvka (okr. Blansko), před ní jsou stanice Obora (okr. Blansko) s hodnotou 30,8 mm a Olešnice s hodnotou 31,1 mm (okr. Blansko).

Nejvyšší denní úhrn srážek 32,4 mm byl zaznamenán 21. prosince na stanici Moravské Bránice (okr. Brno-venkov).

 

Měsíční průměr teploty vzduchu pro kraj Vysočina byl 1,3 °C, což představuje odchylku +2,9 °C od normálu a měsíc je hodnocen jako teplotně nadnormální.

Nejvyšší průměrná měsíční teplota vzduchu 2,4 °C byla naměřena na stanici Libice nad Doubravou (okr. Havlíčkův Brod). Další v pořadí byly stanice Havlíčkův Brod s hodnotou 2,2 °C a Košetice s hodnotou 2,1 °C (okr. Pelhřimov).

Nejnižší průměrná měsíční teplota 0,6 °C byla zaznamenána na stanici Bystřice nad Pernštejnem (okr. Žďár nad Sázavou). Před ní jsou stanice Nový Rychnov (okr. Pelhřimov) a stanice Vatín (okr. Žďár nad Sázavou) shodně s hodnotou 0,7 °C.

Nejvyšší maximální teplota vzduchu 14,2 °C byla zaznamenána 18. prosince na stanici Černovice (okr. Pelhřimov).

Nejnižší minimální teplota vzduchu -8,7 °C byla zaznamenána dne 11. prosince na stanici Jihlava a stejná hodnota byla zaznamenána také 30. prosince na stanici Vatín (okr. Žďár nad Sázavou).

Měsíční úhrn srážek pro kraj Vysočina byl 37,3 mm, což představuje 79 % normálu a měsíc je hodnocen jako srážkově normální.

Nejvyšší měsíční srážkový úhrn 63 mm byl naměřen na stanici Krucemburk (okr. Havlíčkův Brod). Následuje stanice Kadov (okr. Žďár nad Sázavou) s hodnotou 61 mm a Lísek s hodnotou 59,2 mm (Žďár nad Sázavou).

Nejnižší měsíční srážkový úhrn 17 mm byl zaznamenán na stanici Pelhřimov (okr. Pelhřimov), před ní jsou Humpolec (okr. Pelhřimov) s hodnotou 23,9 mm a Ledeč nad Sázavou s hodnotou 24,7 mm (okr. Havlíčkův Brod).

Nejvyšší denní úhrn srážek 26 mm byl zaznamenán 21. prosince na stanici Hrotovice (okr. Třebíč).

Sdílet

Napsat komentář