Konference GIS Esri v ČR2 min čtení

Konference GIS Esri v ČR2 min čtení

Součástí pracovní náplně mnoha zaměstnanců ČHMÚ je práce s geografickými informačními systémy (GIS). Významnou událostí v této oblasti je konference GIS Esri v ČR, kde se můžeme setkat se zajímavými přednáškami o novinkách nebo praktickém využití technologií a aplikací od firmy Esri, která je dominantním světovým hráčem v oblasti Geografických informačních systémů. Letošní moto konference znělo: „See What Others Can‘t“, které mělo podtrhovat význam nasazení GIS do nejrůznějších oblastí lidské činnosti.

Zájemci z různých oborů se pravidelně potkávají v Kongresovém centru v Praze, letos 6. a 7. listopadu. O den dříve se konaly dva předkonferenční semináře. My jsme se účastnili semináře zaměřeného na platformu ArcGIS Pro, která pomalu nahrazuje předchozí řešení ArcMap. Na tomto semináři jsme se od specialistů z pořádající firmy ARCDATA PRAHA dozvěděli o rozdílech a vychytávkách, které ArcMap neobsahuje.

V úvodu konference jsme měli možnost poslechnout velmi zajímavé přednášky českých osobností jako je egyptolog a archeolog prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., bioklimatolog prof. Ing. Mgr. Miroslav Trnka, Ph.D. nebo klimatolog RNDr. Radim Tolasz, Ph.D. Ostatní přednášky byly rozděleny do jednotlivých bloků s různými tématy, takže si každý mohl vybrat sekci dle svého zájmu. Osobně mě zaujala část o životním prostředí, rastrový GIS a DPZ a GIS ve vzdělávání.

První den konference – úvodní přednášky

Konference zahrnovala spoustu doprovodného programu jako výstavu Voda a civilizace, která souvisela s přednáškou pana profesora Bárty, nebo posterovou sekci a tématické minisemináře, které se zaměřovali především na praktické využití platformy ArcGIS (např. ArcGIS Online, ArcGIS StoryMaps). Celým průběhem konference znělo také sousloví Story maps či česky Mapy s příběhem, které jsou velice zajímavým prostředkem k prezentaci práce a výzkumů a byly tak také na konferenci hojně využívané.

Věřím, že pro spoustu účastníků byly nápady a nové postupy inspirující pro další práci s GIS, stejně jako pro nás.

Podrobnější informace ke konferenci a k firmě ArcData Praha naleznete zde.

Sdílet

Napsat komentář