SRPEN 2019 V KRAJÍCH JIHOMORAVSKÝ A VYSOČINA4 min čtení

SRPEN 2019 V KRAJÍCH JIHOMORAVSKÝ A VYSOČINA4 min čtení

Průběh počasí: začátkem měsíce došlo k výraznějšímu, ale krátkodobému ochlazení po přechodu studené fronty, na které se ojediněle vyskytly bouřky se silnými srážkami. Až do 12. srpna teplota vzduchu kolísala a jen místy se při přechodech jednotlivých front vyskytly vydatnější srážky. V polovině měsíce došlo po přechodu studené fronty k dalšímu výraznějšímu ochlazení, ale už v neděli 18. srpna se po přechodu teplé fronty opět oteplilo a na mnoha místech se vyskytl tropický den. V druhé polovině měsíce jen jedno výrazné, opět krátkodobé ochlazení kolem 22. srpna, ale poté nastalo oteplení a koncem srpna se vyskytly tropické dny. Zvlněná studená fronta přešla přes oba kraje během víkendu 31. 8. – 1. 9. a srážkově se projevila hlavně v kraji Vysočina.

Měsíční průměr teploty vzduchu pro Jihomoravský kraj byl 20,5 °C, což představuje odchylku +1,7 °C od normálu a měsíc je hodnocen jako teplotně silně nadnormální.

Nejvyšší průměrná měsíční teplota vzduchu 21,9 °C byla naměřena na stanici Brno-Tuřany. Další v pořadí byly stanice Dyjákovice (okr. Znojmo) s hodnotou 21,7 °C a Brno-Žabovřesky a Lednice (okr. Břeclav) shodně 21,5 °C.

Nejnižší měsíční průměrná teplota vzduchu 20,5 °C byla zaznamenána na stanici Nemochovice (okr. Vyškov). Před ní jsou stanice Tišnov, Hájek s hodnotou 20,7 °C a Troubsko (obě stanice okr. Brno-venkov) s hodnotou 20,8 °C.

Nejvyšší maximální teplota vzduchu 33,9 °C byla zaznamenána 10. srpna na stanici Strážnice (okr. Hodonín). Tato stanice zaznamenala nejvíce tropických dnů (15) a nejméně (5) tropických dní zaznamenaly stanice Nemochovice, Ždánice a Ivanovice na Hané.

Nejnižší minimální teplota vzduchu 8,0 °C byla zaznamenána 15. srpna na stanici Nemochovice.

Měsíční úhrn srážek pro Jihomoravský kraj byl 68,6 mm, což představuje 108 % normálu měsíc je hodnocen jako srážkově normální.

Nejvyšší měsíční srážkové úhrny byly tyto: stanice Bučovice 114,8 mm (okr. Vyškov), Klobouky u Brna (okr. Břeclav) 104,2 mm a Obora (okr. Blansko) 98,5 mm.

Nejnižší měsíční srážkový úhrn 39,2 mm byl zaznamenán na stanici Valtice, před ní jsou stanice Lanžhot s hodnotou 39,4 mm a Dolní Věstonice s hodnotou 44,5 mm. (všechny tři stanice okr. Břeclav)

Nejvyšší denní úhrn srážek 36,5 mm byl zaznamenán 3. srpna na stanici  Lukov (okr. Znojmo).

 

Měsíční průměr teploty vzduchu pro kraj Vysočina byl 18,8 °C, což představuje odchylku +1,9 °Cod normálu a měsíc je hodnocen jako teplotně silně nadnormální.

Nejvyšší průměrná měsíční teplota vzduchu 20,8 °C byla naměřena na stanici Dukovany. Další v pořadí byly stanice Sedlec s hodnotou 20,3 °C a Moravské Budějovice s hodnotou
20,2 °C (všechny tři stanice okr. Třebíč).

Nejnižší průměrná měsíční teplota 17,7 °C byla zaznamenána na stanici Nový Rychnov (okr. Pelhřimov). Před ní jsou stanice Hubenov (okr. Jihlava) s hodnotou 18,2 °C a stanice Černovice (okr. Pelhřimov) shodně 18,3 °C.

Nejvyšší maximální teplota vzduchu 32,8 °C byla zaznamenána 18. srpna na stanici Havlíčkův Brod. Tato stanice zaznamenala 4 tropické dny. Nejvíce tropických dnů (10) zaznamenala stanice Dukovany a ani jeden tropický den nezaznamenaly stanice Nový Rychnov a Bystřice nad Pernštejnem.

Nejnižší minimální teplota vzduchu 5,7 °C byla zaznamenána dne 15. srpna na stanicích Jihlava, Přibyslav a Bystřice nad Pernštejnem.

Měsíční úhrn srážek pro kraj Vysočina byl 67,4 mm, což představuje 85 % normálu. Měsíc je hodnocen jako srážkově normální.

Nejvyšší měsíční srážkový úhrn 97,9 mm byl naměřen na stanici Humpolec. Následuje stanice Vatín s hodnotou 94,0 mm a Pelhřimov s hodnotou 92,5 mm.

Nejnižší měsíční srážkový úhrn 33,7 mm byl zaznamenán na stanici Nová Ves (okr. Třebíč), před ní jsou Brtnice (okr. Jihlava) s hodnotou 41,6 mm a Budišov s hodnotou 42,6 mm (okr. Třebíč).

Nejvyšší denní úhrn srážek 57,0 mm byl zaznamenán 29. srpna na stanici Humpolec.

 

Sdílet

Napsat komentář