Dech beroucí video z oka hurikánu1 min čtení

Dech beroucí video z oka hurikánu1 min čtení

Doslova dech beroucí video se podařilo natočit letadlu americké NOAA přímo z oka hurikánu Dorian, jednoho z nejsilnějších hurikánů v historii.

Speciálně upravená letadla americké NOAA, označovaná jako “hurricane hunters” (lovci hurikánů) hrají nezastupitelnou roli v předpovědi, monitoringu a lepšímu poznání hurikánů. Ve středu hurikánu, v jeho tzv. “oku” se nachází oblast relativně klidného počasí. Jedná se většinou o přibližně kruhový prvek o průměru 35 až 65 km. Kolem dokola pak řádí bouře a fouká extrémně silný vítr. Oko je ohraničenější u silnějších hurikánů a je v takovém případě typické jasnou oblohou a větrem o relativně nízké rychlosti.

Často se objevuje také tzv. “stadionový efekt” (stadium effect), jev při kterém se mraky stěny oka stáčejí směrem ven, oko se směrem nahoru rozšiřuje, vzniká tak struktura podobná stadionu.

Právě do oka se stadionovým efektem vletěla skupina hurricane hunters a natočila tak úchvatné video z centra hurikánu Dorian. Dorian byl označen za hurikán 5. stupně, ve kterém rychlost větru dosahuje těžko představitelných 300 km/h. Jedná se o jednu z vůbec nejsilnějších bouří v historii, která zasáhla především Bahamy a momentálně se posunuje směrem na Floridu. Hurikán jako takový se posunuje relativně pomalu, jen přibližně 1,6 km za hodinu.

Video: Hurricane Hunters. @jordan_sun20

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet

Napsat komentář