Ignis Brunensis 20192 min čtení

Ignis Brunensis 20192 min čtení

Rok se sešel s rokem a máme tu další ročník ohňostrojové přehlídky Ignis Brunensis 2019. I letos provádí Český hydrometeorologický ústav oddělení Kvality ovzduší monitoring kvality ovzduší přímo v areálu brněnské přehrady.

Tak jako v předchozích letech si i letos Magistrát města Brna zadal u Českého hydrometeorologického ústavu monitoring kvality ovzduší během odpalování ohňostrojů na brněnské přehradě. Stejně jako v loňském roce máme i letos měřící techniku umístěnou v areálu Jachtklubu, konkrétně se jedná o tři vzorkovače a měřící vůz magistrátu. Analyzovat budeme koncentrace znečišťujících látek, meteorologické podmínky a nebude chybět ani částicová analýza našim skenovacím elektronovým mikroskopem.

Každý rok se snažíme, aby poskytlo měření něco navíc oproti roku předchozímu. V loňském roce jsme měli kromě nové lokality také částicovou analýzu na polykarbonátové filtry a 4h odběry PM2,5. V letošním roce využijeme upgradované měřící techniky měřícího vozu, který nyní umožňuje sledovat koncentrace i velmi malých částic PM1 a sledovat zastoupení jednotlivých frakcí pomocí nového analyzátoru Fidas. Jak jsme zde psali v minulých článcích, čím menší je částice, tím větší představuje potenciálně riziko pro lidské zdraví, proto je v současnosti trend rozšiřování monitoringu právě o tyto částice, které v minulosti příliš monitorovány nebyly vzhledem k tehdejším technologickým možnostem.

Výsledky analýzy budou k dispozici koncem letních prázdnin, jelikož je zejména pokročilá analýza kovů časově velmi náročná a provádí se v naší centrální laboratoři v Praze.

 

Seznam letošních ohňostrojů:

sobota 1. 6. 2019 / 22:30 / OPENING SHOW
FLASH BARRANDOV SFX Česko “BŮH OCHRAŇUJ KRÁLOVNU”

středa 5. 6. 2019 / 22:30 / SOUTĚŽ 1
GRUPO LUSO PIROTECNIA Portugalsko “OHŇOVÝ TANEC”

sobota 8. 6. 2019 / 22:30 / SOUTĚŽ 2
PLATINUM FIREWORKS Filipíny “JAZZ JAK MÁ BÝT”

středa 12. 6. 2019 / 22:30 / SOUTĚŽ 3
NORTH STAR FIREWORKS Norsko “BOJUJ ZA SVÉ SNY”

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet

Napsat komentář