Počasí na Marsu2 min čtení

Počasí na Marsu2 min čtení

Sedm měsíců po opuštění Země dosedla 26. listopadu loňského roku sonda InSight na Marsu. S sebou si na rudého souseda dovezla na palubě i pokročilou meteorologickou měřící techniku.

Infografika

Na jaře 2018 vyslala NASA sondu InSight na 300 milionů km dlouhou cestu k Marsu. Té se zde podařilo 26. listopadu 2018 úspěšně přistát poblíž planetárního rovníku. Strávit by zde měla 2 roky a hlavním cílem je lépe poznat místní podmínky. Právě znalost místních poměrů, včetně meteorologie, je klíčová pro následné případné mise s lidskou posádkou a její přežití.

Sonda nyní na planetě kontinuálně monitoruje teplotu, rychlost a směr větru a tlak. Samotný přenos dat nějakou tu chvilku trvá, proto jsou data k dispozici až s několikadenním zpožděním. To ale nevadí v získání představy, jaké podmínky na Marsu vlastně panují.

Sonda se momentálně nachází severně od rovníku planety, dá se říci, že tedy momentálně prožívá marsovskou zimu. Nejedná se o první měření počasí na Marsu, předchozí mise však monitorovaly meteorologické podmínky pouze po dobu několika hodin, nikoliv kontinuálně a dlouhodobě.

Teploty na Marsu klesají až k hranici -95°C, většinou kolem 5 hodiny ranní. Následně začíná Slunce planetu ohřívat. Pokud byste však právě v tuto dobu trávili na Marsu zimu, ani přes den se příliš neohřejete. Denní maxima se zde momentálně pohybují kolem přibližně -15°C. Denní průměrná teplota se nyní na konci února pohybuje kolem -65°C. Zimu byste navíc na planetě vnímali ještě intenzivněji, jelikož i rychlosti větru zde nejsou zcela zanedbatelné. Ve většinu dní se denní maximum rychlosti větru pohybuje mezi 10 a 20 m/s (36 až 72 km/h), denní průměr je kolem 4-5 m/s (14-18 km/h). V týdnu od 21. do 27. února 2019 bylo absolutní maximum rychlosti větru 19,8 m/s (71,2 km/h).

Je zde tedy patrná velmi výrazná denní teplotní amplituda, která je v průměru kolem 80°C.

Naměřené hodnoty za poslední týden můžete sledovat na stránce NASA:

https://mars.nasa.gov/insight/weather/

Ukázka týdenního souhrnu počasí na Marsu. Zdroj: NASA

Úvodní snímek: vizualizace sondy InSight, Zdroj:  NASA/JPL-Caltech

 

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet

Napsat komentář