Vnislav Kuda2 min čtení

Vnislav Kuda2 min čtení

Většinou je u nás na ústavu veselo, ale občas nám přijde poštou i nějaké to parte…

Pan Kuda byl jedním z našich dobrovolných pozorovatelů. To jsou lidé, kteří jsou za pár stovek měsíčně ochotni ráno za svítání vstát a jít k řece odečíst stav hladiny. V dnešní elektronické době to může znít jako přežitek, ale pro hydroprognózu je služba pozorovatelů nenahraditelná. Zejména za povodně se jako na potvoru často stává, že automatické přenosy dat z měřicích čidel vypadnou a nám chybí informace o průtocích. Naší jedinou šancí jak se operativně dozvědět víc je zvednout telefon a zavolat člověku, jako byl pan Kuda. Pozorovatelé sledují také počasí a předávají nám informace o ledových jevech na toku, které se automaticky měřit nedají. Jsou to často lidé důchodového věku, kterým vypomáhají jejich rodinní příslušníci. Dalo by se říct, že jde o dědičný titul a pokud se po ukončení práce jednoho pozorovatele nenajde jeho nástupce, pozorování končí.

Vnislav Kuda byl pozorovatelem na vodoměrné stanici Ptáčov na řece Jihlavě. Letos jsme na ní tento typ pozorování zrušili kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu pozorovatele a současně kvůli omezování nákladů pobočky. Pan Kuda pro nás poctivě pracoval padesát let. Jeho smrt nás zasáhla o to silněji, že jsme se s ním toto léto osobně setkali. S brněnským panem ředitelem jsme si udělali výlet do nemocnice v Jihlavě, abychom předali Poděkování za dlouholetou práci pro ČHMÚ a knížku. Pan Vnislav vypadal, že ho to potěšilo, měl moc dobrou náladu a vyprávěl nám spoustu historek ze svého mládí. Ve svých 91 letech měl stále jasnou mysl a neztrácel humor. Budeme na něj v dobrém vzpomínat a upřímnou soustrast všem jeho blízkým.

Tak se tam nahoře mějte pěkně, pane Kudo. Děkujeme Vám.

Vedoucí skupiny hydroprognózy

Nejnovější od autora
Sdílet

2 komentáře u “Vnislav Kuda

  1. Vidím to podobně, vnímám to jako vnášení prvku obyčejného lidství do “světa dat a statistik,” člověk někdy (anebo obvykle) začne chybět, až když odejde…

Napsat komentář