“Minulý rok byl úspěšný, ale náročný” – říká Petr Janál, ředitel ČHMÚ Brno5 min čtení

“Minulý rok byl úspěšný, ale náročný” – říká Petr Janál, ředitel ČHMÚ Brno5 min čtení

Máme tu nový rok 2019. Jak vnímá rok 2018 ředitel pobočky Brno Ing. Petr Janál, Ph.D. a jaké jsou plány na rok 2019? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v dalším rozhovoru.

Ahoj Petře,

máme za sebou další rok, jak bys ho celkově zhodnotil za pobočku a ústav jako takový a proč?

V minulém roce se udála spousta změn. Máme v Praze například nového ředitele ČHMÚ. Pro řadu pracovníků se toho zase tolik nezměnilo, ale pro některé nastalo změn a nových povinností skutečně hodně.

Také na pobočce nastoupili mladí vedoucí některých odborných oddělení. Role vedoucího znamená velkou zátěž, a tím nemyslím jen administrativní záležitosti. Mohu říct, že všichni vedoucí se ke své práci staví zodpovědně a stále na sobě pracují. Co se týče běžného provozu pobočky, jako je měření a zpracování dat, vydávání předpovědí, posudky apod., musím všem zaměstnancům poděkovat za jejich kvalitně odvedenou práci. Provoz musí fungovat hladce a spolehlivě, přes to nejede vlak stejně jako přes brněnské hlavní nádraží. A v tomhle směru nemám sebemenší výhrady. Jsem také rád, že se v Brně podařilo rozjet nové projekty a další se rýsují. Úspěšně jsme zvládli několik velkých zakázek. Celkově bych uplynulý rok určitě hodnotil jako úspěšný, ačkoliv byl zároveň velmi náročný.

 

Provoz musí fungovat hladce a spolehlivě, přes to nejede vlak stejně jako přes brněnské hlavní nádraží.

 

Jsou jistě věci, které by bylo dobré změnit či zlepšit, na co by ses rád zaměřil v nadcházejícím roce 2019?

Vedle provozu je našim úkolem vytvářet a udržovat dobré pracovní vztahy s dalšími organizacemi v našem oboru včetně mezinárodní spolupráce. Rád bych zintenzivnil spolupráci s univerzitami. Je třeba zdůraznit, že ve vědeckých kruzích stojí jméno ČHMÚ na jednotlivcích, kteří odvádějí v rámci výzkumu práci srovnatelnou se světovou špičkou. Podpora vědy a výzkumu a především aplikovaného výzkumu je tedy naší další prioritou, což je vlastně v Brně již tradiční záležitost. Na ČHMÚ máme výborné podmínky – můžeme nové poznatky testovat na reálných datech a v reálných podmínkách a případně je rychle zavádět do praxe, proč toho tedy nevyužívat? Byl bych rád, kdyby se do projektů mohlo zapojit co nejvíce pracovníků.

 

Celkově bych uplynulý rok určitě hodnotil jako úspěšný, ačkoliv byl zároveň velmi náročný.

 

Zbývá řediteli pobočky čas i na odbornou práci ve „svém oboru“ – v tvém případě hydrologii?

Nezbývá. Přesto se snažím alespoň trochu držet kontakt. Dost úsilí věnuji tomu, abych získal přehled i v ostatních našich oborech.

 

Kromě pražské centrály má ČHMÚ pobočku v dalších šesti městech, Brno je jedním z nich. Jak funguje spolupráce s Prahou a ostatními pobočkami?

Jen upřesním, že v Praze je kromě centrály i pobočka ukrytá v útrobách komořanské budovy, takže poboček je sedm. Hlavně je ústav kromě centrály a poboček rozdělen ještě na úseky, takže jsme rozkrájeni na více úrovních. Osobně to vidím tak, že jsou zde skupiny lidí, ve kterých spolupráce funguje naprosto výborně. Z celkového pohledu to ale neplatí a máme co zlepšovat. V současnosti je však vyvíjeno velké úsilí k tomu, aby se ústav více sjednotil a propojil, a já o to usiluji také.

 

Na ČHMÚ máme výborné podmínky – můžeme nové poznatky testovat na reálných datech a v reálných podmínkách a případně je rychle zavádět do praxe, proč toho tedy nevyužívat?

 

A nějaké konkrétní přání do nadcházejícího roku?

Jedno konkrétní přání je ať všichni zdárně přečkáme probíhající rekonstrukci v budově naší pobočky. Ta je opravdu vyčerpávající. Hlavně bych nám všem popřál, ať se nám naše práce daří a máme z ní radost. Možná to není zrovna zlatý důl, ale práce, kterou děláme, má rozhodně smysl a užitek pro společnost a máme v ní spoustu prostoru pro seberealizaci.

Ing. Petr Janál, Ph.D.
Studoval na Vysokém učení techníckém v Brně. Na ČHMÚ pracuje od roku 2008, od roku 2017 jako ředitel pobočky Brno, předtím jako vedoucí skupiny hydroprognózy.

Tak ať se příští rok daří a díky za rozhovor!

Také děkuji.

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet

2 komentáře u ““Minulý rok byl úspěšný, ale náročný” – říká Petr Janál, ředitel ČHMÚ Brno

  1. Dobry den
    zabyva se prosím někdo tím, co nam to líta nad hlavama a co vypouští do ovzduší ? Dnes 1.102021
    je teda docela husty provoz letadel, a že to nejsou pravidelne linky to už se ví. Prosím o info, na CMHU mají zablokovane tel. aby jim lidi nevolali, protože toto nevidět už muže jen slepy

    • Přestaňte prosím spamovat tento blog nesmysly. Nikdo zablokovaný telefon nemá. Váš komentář ani nevyjadřuje jakoukoliv snahu na odpověď z naší strany, protože nepíšete nic o tom, jaký přesně problém máte – kde, jak se projevuje apod.

Napsat komentář