Letos byl opět výjimečný výskyt horkých dní, které z klimatologického hlediska nazýváme jako „tropické“ a to je tehdy, kdy maximální teplota vzduchu dosáhne či překročí magických 30°C.
Před 50. lety bylo těchto dnů poskrovnu a to jen v průměru okolo 4-8/rok. Letos se stal rekordmanem stanice Doksany, kde těchto dní bylo neskutečných 56. Jak si ještě vzpomeneme, v létě se nám teplý vzduch hlavně udržoval právě severozápadně od Prahy. I díky tomu se zde drželo dlouhou dobu extrémní sucho. Dokonce zde bylo o 20 tropických dní více než v Praze, kde jsou teploty „živeny“ tepelným ostrovem města. Ve srovnání s výjimečným rokem 2015 bylo v Praze velmi podobné množství těchto dnů, na severozápadě Čech jich bylo letos o 10-15 více. Tradičně rozpálená jižní Morava v roce 2015 měla v průměru o 10 tropických dní více než letos. Na mapě tropických dnů z roku 2018 je krásně vidět tepelný ostrov v Brně, kdy stanice na pobočce v Žabovřeskách měla o 14 tropických dní více než na okraji města v Tuřanech či mimo město v Troubsku.

Klimatolog na pobočce Brno.
Nejnovější od autora
Meteorologie & klimatologie22.9.2023Léto 2023 patřilo zase k dalším teplotně nadprůměrným
Meteorologie & klimatologie3.7.2023Meteorologicky průměrné jaro s většími prostorovými rozdíly ve srážkových úhrnech
Meteorologie & klimatologie23.3.2023Zima 2022/23: V republice spadlo jen 65 % obvyklého množství sněhu
Meteorologie & klimatologie21.2.2023Množství sněhu k druhé polovině února 2023
V Doksanech 56 tropickych dni ?
Neni to 51 ? Podle Infometu i Ogimet Synop je to 51. Ale rekord je to tak jako tak.
V Doksanech jsou “dvě” stanice. Je zde velká meteorologická zahrádka, kde Dr. Možný má plno měření vícenásobné podle různých druhů přístrojů, zastínění atd (zapadá do potřeby paralérních měření). Z jedné, kterou vidíte vy na ogimetu je to těch 51 dní a podle druhého, který má koncovku 02 je to 56 dní. Vzhledem k tomu, že mají obě místa stejnou geografii, tak se vám na mapce překrývají a nejsou vidět oba údaje, i přesto, že tam jsou.
Diky, netusil jsem, ze tam tech stanic je vic (resp. ruzna mereni v jedne stanici). Je tam i fenologie tusim. SYNOP / GSOD cislo Doksan , jak jsou videt na Ogimetu, Tutiempo, je 11509, koncovka 02 je podle ID stanic v CHMI ?
Letos je pravdepodobne pocet tropickych a letnich dni v Doksanech nejvic za rok, co se kdy na nejake stanici v CR vyskytlo. (Podle In-pocasi klasicke Doksany 114 letnich dni).
Drivejsi rekord letnich a tropickych dni se mi nepodarilo dohledat.
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-4842-Rekordni_pocet_letnich_a_tropickych_dni.html
koncovka 02 je podle ID stanic CHMU (U1DOKS01 a U1DOKS02). Jako ta hlavní se bere “01”, proto ji vidíte i na ogimetu. Ta “02” je kontrolní, pro paralerní měření a další interní potřeby CHMU. Kdyby se dělala oficální mapka CHMU s poctem tropických dní, tak předpokládám, že tam ty “02” dávat nebudeme.
Na Ogimetu (pouziva GSOD a SYNOP) a ostatnich webech pouzivajicich GSOD, jsou jen profesionalni-synopticke stanice, ktere maji svoje mezinarodni SYNOP cislo (Doksany 11509). Zakladni klimatologicke stanice tam nejsou. Kazda narodni meteorologicka sluzba si zvoli jiny pocet stanic, ktere zdili. Treba Norsko, Finsko tam ma stanice vsechny (krome nejakych specalnich). Data SYNOP jsou operativni bez patricne kontroly.