Nový světový rekord pro nejvyšší 24h minimální teplotu1 min čtení

Nový světový rekord pro nejvyšší 24h minimální teplotu1 min čtení

Před čtyřmi dny, tedy 28. června 2018 padl nový světový rekord pro nejvyšší 24h minimum teploty vzduchu v omanském městě Quriyat. V noci tam teplota neklesla pod 42,6°C.

Přes den se teplota vyšplahala na těžko představitelných 49,8°C, tedy přesně jeden stupeň pod absolutním historickým maximem Omanu z 30. května 2017. V noci pak klesla pouze na 42,6°C a byl tak stanoven nový světový rekord pro nejvyšší minimální 24h teplotu, který dosud drželo omanské letiště Khasab Airport (41,9°C).

Proč je zrovna Oman zemí s tak extrémně vysokými teplotami? Důvodů je několik. Oman leží podél Omanského zálivu, kde je jedna z nejvyšších teplot vody vůbec, běžně překračující 30°C. Na území Omanu se tak z jedné strany dostává velmi teplý vzduch z Arabského poloostrova a z druhé strany teplý, vlhký vzduch od Omanského zálivu. Díky vysoké vlhkosti se pak vzduch v noci pomaleji ochlazuje.

Pro zajímavost ještě doplňme, že absolutně nejvyšší teplota naměřená oficiálně na Zemi má hodnotu 56,7°C z 10. července 1913 v kalifornském Furnace Creek Ranch v Údolí smrti. Abslutní maximum pro Českou republiku má hodnotu 40,4°C a bylo naměřeno 20. srpna 2012 v Dobřichovicích – tedy o více než 2 stupně méně, než činí nové nejvyšší 24h minimum.

vedoucí oddělení kvality ovzduší

Rád si hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout. Na ČHMÚ pracuji na pozici vedoucího oddělení kvality ovzduší, vytvořil jsem a spravuji tento blog, jsem administrátorem Facebook, Instagram a Twitter účtu ČHMÚ, jsem členem skupiny mobilní aplikace ČHMÚ a mám na starost anglickou větev našeho Facebook účtu. Podílím se na projektech napříč různými odděleními ČHMÚ a jsem project manager kontroly dat Evropské databáze emisí na čemž spolupracuji s Evropskou agenturou pro životní prostředí v Kodani.

Na ČHMÚ pracuji od roku 2014, práce mě moc baví a to nejen díky náplni, ale i skvělým kolegyním a kolegům.

Jsem také autorem nejpoužívanější šablony stránek pro uživatele meteostanic, používané ve více než 65 zemích ve více než 30 jazycích.

Sdílet

Napsat komentář