Konference v Třeboni3 min čtení

Konference v Třeboni3 min čtení

Jednou z vášní zaměstnanců brněnské pobočky ČHMÚ je výzkumná činnost. A protože věda se nedá dělat bez sdílení a konfrontace nových poznatků s ostatními kolegy z oboru, uspořádali jsme ve spolupráci s dalšími institucemi dvoudenní konferenci na téma Hospodaření s vodou v krajině. Akce byla naplánována na 21.-22. 6. a konala se v malebné Třeboni, srdci českého rybníkářství.

Historické centrum města má nezaměnitelnou atmosféru. Zdroj: www.trebon.cz (Úvodní obrázek článku převzat z www.trebonsko.cz)

Ve čtvrtek za svítání nasedli členové brněnské konferenční expedice do služebních aut a vydali se na dobrodružnou výpravu po dálnici D1. Do budoucna by bylo možná ekonomičtější, kdyby ústav nahradil svůj vozový park služebními vrtulníky. Nicméně vybaveni dobrou náladou jsme se do Třeboně nakonec dostali a program mohl začít.

Přednáška ředitele brněnské pobočky Petra Janála na téma “Předpověď přívalových povodní – Fuzzy model”.

42 přihlášených příspěvků bylo rozděleno do několika tematických bloků, a to do sekce Úvod, Vodní hospodářství, Oběh vody a závlahy a Sucho. Odbornými přednáškami Brno reprezentoval ředitel pobočky Petr Janál, Hanka Hornová (Oddělení hydrologie – podzemní vody) a Kačka Knoppová (RPP – hydroprognóza). Postery si připravili pánové Filip Chuchma a Rosťa Fiala z Oddělení klimatologie a Janča Matulová, nadějná posila našich aplikovaných hydrologů.

Janča Matulová se svým posterem Podélná variabilita geomorfologického stylu Říčky.

Zvládnout všechny nástrahy odborných konferencí je pro mnohé účastníky často velký oříšek. Brňáci to ale zvládli na výbornou, ať už šlo o trávení neuvěřitelného množství řízků, zpracování kofeinu z deseti káv denně, přednášení pod vlivem výrazného spánkového deficitu nebo překonávání překážek nedostatečně pulzujícího nočního života Třeboně ve všední den.

Část výtečného rautu v hotelu Zlatá hvězda.

Odměnou za výdrž a vzorně připravené příspěvky nám byl krom nově získaných znalostí také páteční odpolední program. I přes nepřízeň počasí jsme si vychutnali exkurzi v pivovaru Regent a ve Státním oblastním archivu. Velmi milým zpestřením byla projížďka lodí Petr Vok, kterou jsme za hodinu obepluli Svět.

Náš parník. Autorka fotky a slovního spojení “obeplout Svět”: Jana Matulová

Celá akce se díky organizátorům v čele s naší nepostradatelnou Markétou Holíkovou velmi vydařila. Do Brna si kromě recenzovaného sborníku, vizitek a nových nápadů odvážíme také krásné vzpomínky na romantickou Třeboň, které nám hned tak něco z hlavy nevyžene.
Tak zase příště. Vědě zdar!

Vedoucí skupiny hydroprognózy

Nejnovější od autora
Sdílet

Napsat komentář